Mindenre kiterjedő szűrés
Lehet, hogy él egy kimondottan remélt vagy mélyen titkolt vágy a leendő szülőkben, hogy fiú vagy lánygyermeket dédelgetnek gondolatban, de mindennél fontosabb, hogy a születendő baba egészséges legyen. Éppen ezért egyre több szülő tervezi “tudatosan” a gyermekáldást, és ennek jegyében már a fogantatás előtt hónapok is a felkészüléssel telnek. Napjaink korszerű terhesgondozása nagy hangsúlyt fektet a magzat egészségére, épségére, ezért igyekeznek vérvizsgálatokkal, ultrahangképekkel kiszűrni, hogy látható-e bármilyen eltérés a babánál. Az első legfontosabb szűrés a 12. hét környékén a nyaki tarkóredő ultrahangja, majd az AFP vizsgálat, esetleg 35 év feletti kismamáknál akár amniocentézisre is sor kerülhet. Akik még ennél is biztosabbat szeretnének tudni, kérhetnek térítésköteles 3-4 dimenziós ultrahangot, kétfaktoros vagy integrált tesztet.
Fogyatékos vagy csak más, mint a többi?
Bármilyen körültekintő is a várandós anyuka gondozása, mégis előfordulhat, hogy testileg vagy értelmileg kisebb-nagyobb mértékben fogyatékos kisbaba érkezik a családba. Vannak olyan szülők, akik a magzati vizsgálatok alapján tudják, hogy kisbabájuk nem egészséges, mégis vallási, erkölcsi, etikai alapon vagy csak egyszerűen szeretetből vállalják érte a felelősségét, és világra segítik. Az is megtörténhet, hogy a szülők mit sem sejtenek, és csak a pici születése után veszik észre, hogy gyermekük nem teljesen egészséges. Számtalan olyan család is van, akik abban a tudatban viszik haza az apróságot a kórházból, hogy makkegészséges, de sajnos néhány hónap múlva kiderülhet, hogy mégis van valamilyen fejlődési rendellenessége a babának.
Mindenki egészséges gyermekre vágyik, ezért a kicsi születése után és az elkövetkezendő hosszú hónapokban mindvégig éber szemekkel figyelik a szülők a kis csemetét, hogy szépen, kiegyensúlyozottan, korának megfelelően fejlődik-e. Az első babánál még különösen érezhető a szülői bizonytalanság, hiszen nem tankönyvi adatoknak megfelelően fejlődnek a kicsik, és az sem biztos, hogy a közel egyidős gyermekek azonos időben kezdenek el kúszni, járni vagy éppen beszélni. A legkevésbé a nagyi vagy a szomszéd néni “Bezzeg a…” kezdetű mondatára szabad figyelni. A gyermekek habitusa már magzati korban is megfigyelhető, de komoly kis személyiségekké növik ki magukat csecsemőkorban. Ezért nagyon fontos a védőnő és gyermekorvos véleménye, hiszen ők nagy biztonsággal meg tudják mondani, hogy mi az, ami még teljesen normálisnak tekinthető a fejlődésben és mi az, ami már nem.
Gyanús jelek
A szülők azért egy kicsit fel is lélegezhetnek, amikor szemük fénye már 1-3 éves kisgyermekké cseperedik, és ügyesen beszél, mászik, különböztet meg formákat, színeket. Vannak azonban olyan családok, ahol nem jön el ez a várva várt megnyugvás, mivel a baba fejlődése valamilyen területen elmaradni látszik kortársaiétól. A jobb egy felesleges vizsgálat, mint egy rejtve maradó probléma jegyében, ha az alábbi dolgok közül tapasztal valamit a szülő, ajánlatos a gyermekorvos vagy gyermekneurológus véleményét kérni.Természetesen ezek csak gyanújelek, egyik másik anélkül is igaz lehet gyermekünkre, hogy bármi baja is lenne.
0-3 hónapos baba:
- túl lazák az izmai, nem emeli fel a fejét
- rengeteget sír, keveset alszik
- 2 hónapos kora körül/után nem követi szemével a tárgyakat
- renyhe a szopóreflexe, nehezen szopik
- nem figyel a zajokra
- hason fekve úgy emeli a fejét, hogy lábait is emeli
3-6 hónapos csecsemő:
- 4-5 hónapos kora után sem nézegeti a kezét
- nem ad ki gőgicsélő vagy kacarászó hangokat
- 5 hónapos kora után sem nyúl tárgyakért
- hason fekve nem tud támaszkodni, ölben ülve nem tartja a fejét
6-12 hónapos kisgyerek:
- nem gőgicsél, nem gagyog
- darabos ételt nehezen fogadja el, vagy nem is engedi a szájához közel
- egyszerű kis “utasításokat” pl.: Ints pá-pá-t!, nem hajt végre
- mozgásfejlődése jelentősen elmarad: nem gurul, mászik, ül vagy áll fel
- játékokat csak eldobja vagy sztereotip módon játszik velük
1-3 éves gyermek:
- szókincse az 1 éves gyermekek szintjén megreked
- nem utánoz, nem épít játékból
- 3 éves korra sem lesz legalább nappalra szobatiszta
- rossza a finommozgása darabos
- figyelme nem köthető le pár percnél tovább
- nyughatatlan, nincs semmi veszélyérzete
További hasznos információkat olvashat a témában a www.kezenfogva.hu és www.koraifejleszto.hu oldalakon.Ha valóban felmerül a gyanú, hogy a kisgyermek értelmi fejlődése elmarad a normálistól, mozgásproblémái vannak, késik a beszédfejlődése, viselkedészavarral küzd, alvásával, szobatisztaságával, hallásával vagy látásával gondok vannak, akkor jó, ha minél korábban megkezdődik a fejlesztés. Ha időben szakértő kezekbe kerül a kicsi, és egyedi igényeihez alkalmazkodó sajátos nevelést kap mind szüleitől, mind pedagógusaitól, a hátránya hamar lefaragható vagy teljes mértékben orvosolható.
Forrás: HáziPatika.com