Magyarországon a lakosság kb. 10-15 százaléka érintett pajzsmirigy betegségekben, és a betegek háromnegyede nő.
A pajzsmirigy zavarok sokszor nem is járnak semmiféle tünettel, így előfordul, hogy hosszú ideig nem is tudunk arról, hogy gond lehet pajzsmirigyünkkel.
Pedig a megfelelő pajzsmirigyhormon-ellátottság nagyon fontos a zavartalan várandóssághoz, hiszen a petefészek egy érzékeny szerv, amire a pajzsmirigy hibás működése negatív hatást gyakorol. Sokszor előfordul sajnos, hogy csak a vetélést követően merül fel, hogy ez az aprócska szerv okozta a tragédiát.
Mi a pajzsmirigy szerepe?
A pajzsmirigy hormonjai szinte egész szervezetünk működésére befolyással vannak: többek között ez a szerv szabályozza az endokrin rendszer működését, így a termékenységet is.
A pajzsmirigy működését az általa termelt hormonok mennyisége jellemzi. Ha pajzsmirigy működése fokozódik, akkor beszélünk túlműködésről, hipertireozisról, míg a pajzsmirigyműködés csökkent működése a hipotireózis.
Hazánkban főképp a pajzsmirigy alulműködése a gyakoribb kórkép, amely a gyermekvállalásban is számtalan problémát okozhat. A pajzsmirigy alulműködése:
– gátolja a normál tüszőérést (ez pedig a várandósság létrejöttének előfeltétele)
– csökkenti a progeszteront (ekkor a méhnyálkahártyád nem tud kellőképpen megvastagodni, és így a leendő kisbaba nem tud megfelelően megtapadni a méhben)
– megemeli a prolaktin mennyiségét (ez gátolhatja az LH és FSH hormonok termelését, ami a tüszőrepedés elmaradásához vezethet)
Miért alakul ki?
A pajzsmirigy alulműködést jódhiány okozhatja, de a betegség hátterében leggyakrabban a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás áll. Emellett korábban alkalmazott izotóp- vagy sebészi kezelés is okozhatja a pajzsmirigy alulműködését.
Melyek a pajzsmirigy alulműködés jellemző tünetei?
A menstruációs panaszok (rendszertelen vagy erős vérzés; vagy ha rövid a ciklusod második fázisa), hajhullás és fáradékonyság, szemhéj körüli duzzanat, magas koleszterinszint, testsúly növekedés, székrekedés utalhat erre a betegségre; de akár a depresszió és az alacsony pulzus is csökkent működést jelezhet.
Gyógyszeresen kezelhető
A pajzsmirigy alulműködés gyógyszeres terápiával orvosolható. Ha a pajzsmirigy alulműködés már a tervezett gyermekvállalást megelőzően is ismert volt az anyukánál, akkor a jól beállított gyógyszeradag mellett nincs a teherbeesésnek akadálya.
Fontos tudni, hogy a gyógyszeres terápiával, és a tudatos odafigyeléssel (főképp étrendi változtatásokkal) sokat tehetünk azért, hogy sikeres legyen a fogantatás.
Kiknek érdemes odafigyelni a pajzsmirigyére?
Ismétlődő vetélések vagy meddőség esetén mindenképpen fontos a pajzsmirigy funkciókat ellenőriztetni. Mivel a pajzsmirigybetegség kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklött hajlam, így ha valakinél előfordult a családban ez a betegség, annak szintén érdemes a tervezett teherbeesés időpontja előtt elvégeztetni a szűrővizsgálatot.
Kapcsolódó cikkeink pajzsmirigy alulműködés témában: