Agyköd vagy más néven terhességi agynak is szokták hívni azt a viszonylag gyakori jelenséget, amikor a kismama memóriakiesést, szétszórtságot, feledékenységet tapasztal. Az agyköd már a terhesség korai szakaszában, az ötödik héten jelentkezhet – írja a momjunction.com.
A terhességi agy legjellemzőbb tünetei:
- figyelem- és koncentrációzavar
- szellemi fáradtság
- koordinációs problémák
- nehézség az új dolgok megtanulásában
- nehézség az információk felidézésével
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi okozhatja ezt a cseppet sem kellemes állapotot. Valószínűleg a stressz szerepet játszik a terhességi agy kialakulásában, de a hormonális változások egészen biztosan döntőek. Számos tanulmány arra utal, hogy az ösztrogén és a progeszteron változásai hatással vannak a hippokampuszra, az oxitocin pedig a memóriateljesítményre.
Az olyan egészségügyi állapotok, mint a vérszegénység, neurológiai problémák vagy pajzsmirigy-alulműködés szintén okozhatnak agyi ködöt és kognitív változásokat okoznak a kismamáknál. Ezenkívül az anyai immunrendszer változásait, a szülés előtti depressziót és a B1 vitamin hiányát is összefüggésbe hozták a kognitív funkciók megváltozásával és a terhességi agyköddel.
A tudományos álláspont szerint az agyköd nem jelent veszélyt sem az anya egészséges, sem a magzat fejlődésére, ezért semmilyen különösebb tennivaló nincs vele.