Terhesség

Baktériumok okozzák a koraszülést?

A legújabb kutatás szerint elképzelhető, hogy a koraszülés egyik fő kórokát, a szülést megindító korai magzatvíz-elfolyást, bizonyos baktériumok elszaporodása okozza.
2014. Február 09.

A PLOS ONE szaklapban megjelent amerikai kutatásból az derül ki, hogy bizonyos baktériumok a magzatburkot alkotó hártyák elvékonyodását okozhatják, ami azok repedéséhez vezet. A magzatburok korai felszakadása okozza a koraszülések körülbelül egyharmadát.

A magzatot körülvevő magzatburok általában a vajúdás kezdetén reped meg. Ha az édesanya magzatvize még az előtt elfolyik, hogy a csecsemő kitöltené az idejét, orvosi szakkifejezéssel idő előtti magzatburok-szakadásról (PROM) beszélünk. Amennyiben ez korán, már az összehúzódások megkezdődése előtt következik be, időnként – de nem feltétlenül minden esetben – koraszülést válthat ki.

A Duke Egyetem Orvosi Karának kutatói nagy mennyiségű baktériumot mutattak ki azon a területen, ahol a magzatburok elszakad, amelyek a hártyák elvékonyodásával állnak összefüggésben. Ha a baktériumok az okozói, nem pedig a következményei az idő előtti magzatburok-szakadásnak, a kutatók szerint ez új kezelések és szűrővizsgálatok kifejlesztéséhez vezethet a magas kockázatnak kitett nők számára.

A Duke kutatói 48 a közelmúltban szült nő magzatburokmintáját vizsgálták meg. A nők között voltak PROM-on átesett, más okokból idő előtt szülő, és időre szülő anyák is. Az eredmények azt mutatták, hogy mindegyik magzatburokban jelen voltak baktériumok, de minél több baktériumot mutattak ki, annál vékonyabb volt a magzatburok, különösen az idő előtti magzatburok-szakadáson átesett nők esetében.

Forrás: Medipress