Dr. Úri-Szabó Károly osztályvezető főorvos határozottan állítja, hogy országosan is benne vannak a top 10-ben, legalábbis ami a születésszámot illeti. De nézzük, a mennyiségi mutatókon felül mi fogadja a szülő nőket!
dr. Úri-Szabó Károly
Fotó: Tucsek Tünde- Mint általában a súlyponti kórházakra, ránk is jellemző, hogy hozzánk kerülnek a problémás esetek, a koraszülések, a cukorbeteg kismamák – mondja Úri-Szabó főorvos.
– Orvosaink felkészültsége, diagnosztikai lehetőségeink megalapozzák, hogy a lehető legjobb színvonalon lássuk el a kismamákat. A megszületett kisbabák egészségéért a gyermekosztály felel, ezért a gyermekágyas osztályon szoros együttműködésben látjuk el az anyákat és a kisbabákat. Mivel 24 órás rooming-int biztosítunk, az anyák rendszeresen találkoznak a gyerekorvossal és a csecsemősnővérekkel is. Ez nagyon fontos egy olyan kórházban, ahol az anyák nagy részének sok-sok információra, tanulásra van szüksége ahhoz, hogy odahaza is biztonságban legyenek a kisbabák.
– A nagy távolságok indokolják, hogy az anyák csak a negyedik-ötödik napon térhetnek haza otthonaikba egészséges újszülöttjeikkel – magyarázza a főorvos. – Fontos, hogy a legalapvetőbb vizsgálatokat még itt az osztályon megejthessék, hiszen kár lenne tagadni, vannak, akik sosem hoznák vissza a gyereküket, ha már egyszer hazamentek.
Az alternatív lehetőségek közül
a labda a legnépszerűbb
Fotó: Tucsek TündeA kórházban egy nagy szülőszoba várja a szülő nőket öt ággyal, az ágyakat függöny választja el egymástól. Az alternatív vajúdóban kád, bordásfal is van, de csak ritkán tartanak rá igényt a kismamák. Egyedül a labdán üldögélnek szívesen. A szülésen szívesen látott segítő az apa, a testvér, az édesanya, de a jelenlétet egy “gyorstalpaló” tanfolyamhoz kötik. Nem sok apa él a lehetőséggel, ellenben a folyosók csendjét gyakran veri fel a tömegével érkező családtagok örvendezése. Ez ellen nem tudnak mit tenni, legfeljebb csak kérhetik, hogy legyenek tekintettel az itt folyó munkára.
Az újszülöttet, ha jól van, pár pillanatra az anya hasára teszik, de a szokásos beavatkozásokat, mint a nyákszívás, a köldökellátás, a szemcseppentés, minél előbb igyekeznek elvégezni.
Az úgynevezett szülőszobai rutin, a beöntés, a borotválás kötelező, de nagy vívmányként könyvelik el, hogy beöntés helyett választhat a vajúdó kúpot, ami kevésbé kellemetlen, viszont ugyanolyan hatásos.Gátmetszés
Általános a gátmetszés, a főorvos határozott véleménye, hogy a repedéssel járó következmények miatt nem érdemes kísérletezni. Szülés közben csak nappal lehet fájdalomcsillapítást kérni. Éjszaka legfeljebb a közkeletű nevén kéjgázként ismert fájdalomcsillapításra van mód. Természetesen a császármetszéssel szülők éjjel-nappal megkapják az altatást vagy a spinális érzéstelenítést.
Császármetszést szigorúan csak a szakma szabályai szerint végeznek szülészeti, szemészeti, ortopédiai, baleseti indokkal. Az először szülők szintén számíthatnak a műtétre, ha a magzat fartartásban helyezkedik el.
Tények, adatok
- Az éves születésszám 1732, ebből ikerszülés 35.
- 588 szülés fejeződött be tavaly császármetszéssel (33%).
- A gyermekágyas ágyak száma 32.
- 5 szülőágy várja a kismamákat.
- 1 alternatív vajúdó áll a kismamák rendelkezésére.
Forrás: Kismama magazin