Terhesség

Hogyan lesz a köldökzsinórvérből őssejt?

Még akkor is sok kérdés kavaroghat a fejedben, ha már eldöntötted: biztosan eltároltatod gyermeked őssejtjeit. Íme a legfontosabb tudnivalók arról, hogy mi történik a köldökzsinórvérrel az első 48 órában.
2009. Október 09.

A köldökzsinórvér-levételnek és az őssejtek tárolásának mára Magyarországon is kialakult a rutinja.Így ha előre tájékozódsz a legfontosabb lépésekről és a technikai részletekről, a szülőszobán semmire sem lesz gondod, csak a babáddal és önmagaddal kell majd törődnöd.

Első a baba

A köldökzsinórvér levételére csak a baba megszületése után kerül sor. A köldökzsinór elvágása után, de még a méhlepény megszülése előtt fogják levenni a vért, így ez nem befolyásolja a szülés menetét, és az első együtt töltött perceket sem. Különleges esetben lehetőség van a méhlepény távozása után is a köldökzsinórvér levételére, de erről mindenképp az orvosnak kell döntenie.

A mintát a köldökzsinóron keresztül, a méhlepényből veszik. Amennyiben nem lép fel komplikáció, 3-5 perces rutineljárással a köldökzsinórvér levehető, ami semmiféle fájdalmat, kellemetlenséget nem jelent a baba és a mama számára.

Minél több, annál jobb

Átlagosan 70-90 ml köldökzsinórvért gyűjtenek egy babától, de jó, ha minél több vért tudnak levenni, mert akkor több lesz a felhasználható őssejtek száma is. 40 ml alatti mennyiségnél nem javasolják a tárolást, de ez ritkán fordul elő.

A mintavételt nem befolyásolja, hogy hüvelyi úton vagy császármetszéssel történik-e a szülés, és az sem, hogy kapsz-e érzéstelenítőt. A gyűjthető vér mennyisége azonban sok tényezőtől függ. Ilyen például az, hogy hányadik terhességi héten történik a szülés, mekkora a méhlepény és milyen az érettsége, vagy hogy ikerterhességről van-e szó.

Ha sikerül nagyobb mennyiségű, akár másfél-két deciliternyi köldökzsinórvért levenni, arra is lehetőség van, hogy az őssejteket több “csomagban” fagyasszák le, és egymástól elkülönítve tárolják, így nem feltétlenül kell egyszerre felhasználni, ha esetleg szükség van rá.

Sürgősen szállítandó

A sejtbankkal történő szerződéskötéskor kaptok egy csomagot, amelyben a vér levételéhez és szállításához szükséges eszközöket találjátok meg. Így nektek csak arra kell figyelnetek, hogy a levett köldökzsinórvér mielőbb a laboratóriumba kerüljön, a sejtek ugyanis 48 óra után pusztulni kezdenek, és a tulajdonságaik is megváltozhatnak.

A steril, véralvadásgátlóval ellátott gyűjtőzsákba került köldökzsinórvér 4-25oC közötti hőmérsékletet igényel, ezért a szállítás speciális hűtőtáskában történik. A vérmintát általában futárszolgálat szállítja a laborba, ezért a sejtbank által megadott telefonszámon kell bejelentkezni, ha megvan a minta, de lehetőség van arra is, hogy az édesapa személyesen vigye el.

Laboratóriumi körülmények

A köldökzsinórvérből úgynevezett tesztampullákat is lefagyasztanak, hogy az esetleges transzplantációkor szükséges vizsgálatokat elvégezhessék anélkül, hogy az összes őssejtet felolvasztanák. Erre akkor van szükség, ha nem a gyermek, hanem egy közeli hozzátartozó számára használnátok fel az őssejteket.A köldökzsinórvér feldolgozása a gyűjtést követő 36 órán belül megkezdődik a laboratóriumban, ahol nagyon szigorú, steril rendszerben zajlik a munka. Az a cél, hogy a vérből a lehető legtöbb magvas sejtet kinyerjék, életképesen lefagyasszák, és hosszú távon megőrizzék a gyermeked számára.

A köldökzsinórvért először lemérik, azután elvégzik a szükséges szűrővizsgálatokat, majd speciális védőoldattal kezelik, amely megvédi az őssejteket a fagyasztás roncsoló hatásától.

Ezután elkezdik lehűteni a készítményt mínusz 120-196oC közé. A köldökzsinórvér rendkívül biztonságos helyre, folyékony nitrogéngőzös tárolóba kerül, ami akár áram nélkül is hetekig képes biztosítani a tároláshoz szükséges hőmérsékletet.

Hosszú távú biztonság

A laboratóriumok általában 20 évre vállalják az őssejtek eltartását, de a szerződés meghosszabbításával hosszabb időre is tudják biztosítani a megőrzést, hiszen a lefagyasztott őssejtek korlátlan ideig felhasználhatók. Amennyiben szükség van az eltárolt őssejtekre, bármikor hozzá lehet férni az életmentő készlethez.

Forrás: HáziPatika.com