2026-tól a lakossági felhasználók egy részének megszűnhet az a most még érvényes rendszer, amelyben egész évben, a nap minden órájában ugyanannyiért fogyaszthatnak áramot, írja a Telex, a Portfolio nyomán. Egy olyan elszámolás jöhet, amelyben napközben jóval olcsóbb az áram, mint reggel vagy este.
A naperőművek miatt Magyarországon napközben rengeteg áram termelődik, amit akkor nem fogyasztunk el, hanem este kezdünk el sokat fogyasztani, amikor viszont már a naperőművek nem termelnek áramot. A kormány azt szeretné, ha a fogyasztás (pl. a mosás vagy a légkondi) minél nagyobb része a napközbeni órákban történne meg.
A változás első körben, valószínűleg 2026-tól azokat érintené, akiknek okosmérőjük van.
Közéjük tartoznak azok a háztartások, amelyek az előző évek valamelyikében legalább 5000 kWh áramot fogyasztottak, nekik ugyanis emiatt kötelező volt felszerelni az okosmérőt. Kivételt jelentenek viszont azok, akik az elmúlt tíz évben szereltek fel napelemet a házukra, rájuk ugyanis az első tíz évben külön szabályok vonatkoznak.
A lakosságnak most elérhető áramár:
- átlagfogyasztásig kilowattóránként 5 forint energiadíj + 23,4 forint rendszerhasználati díj + 27 százalék áfa;
- átlagfogyasztás fölött 32 forint energiadíj + 23,4 forint rendszerhasználati díj + áfa.
A Portfolio szerint a kilowattóránként 23,4 forintos rendszerhasználati díj változhat, az új rendszerben pedig egy napon belül három különböző zónaidő lesz.
A lap kiemeli, hogy hosszú távon nemcsak a rendszerhasználati díj, de az energiadíj rendszerének megváltozása is lehetséges. Elképzelhető ugyanis, hogy a jövőben a lakosságnak is bevezetik az áram dinamikus árazását, vagyis a piaci árhoz viszonyulhat az, amit a lakosságnak fizetni kell.
Az új tarifák részletszabályairól november 16-án döntenek.