Sokan elképzelni sem tudjuk, hogy nem mi irányítsuk a baba szilárd ételekkel történő etetését, akkor sem, ha igény szerint szoptattunk és megtapasztaltuk, hogy igenis működik az a rendszer, amikor nem mi irányítunk, hanem a baba igényeit követjük. Na, de a „rendes” etetésnél? Mégis hogy működne? Ha nem pürét eszik, akkor mégis mit? Fogak nélkül?
Erről szól a BLW
Sok szülő tudtán kívül is BLW-zik, főként a második babájával. A babák ugyanis szeretik utánozni a nagyobb testvérüket, méghozzá úgy, hogy felcsipegetik az ételt a tányérjukról, ahogy azt a bátyjuk vagy nővérük is teszi. Persze tesó nélkül is működik a rendszer, ha hagyjuk.
Nem kell feltétlenül pürékben gondolkodni, a világ sok országában nem adnak pépes ételt a kisbabáknak, mégis felnőnek. A korának megfelelő, kézbe vehető, puha étel épp annyira lehet tápláló. Például sárgarépa püré helyett egyszerűen párold meg a répát, vágd hosszanti csíkokra és add oda neki. A BLW alapfeltétele, hogy együtt egyen a család, így majd ő is szívesen csatlakozik hozzátok. A legkönnyebben azokkal a kézbe adható falatokkal fog boldogulni a baba, amik szépen fel vannak szeletelve vagy pedig könnyen megfoghatók, mint pl. a főtt brokkoli rózsák, persze csak ha meghagyod egy kicsit a szárukat is. Ezeket a szilárd ételeket könnyen a markába tudja fogni a baba a hüvelykujja és a mutatóujja segítségével.
Ezek a BLW előnyei
A BLW segítségével a baba egyedül fedezi fel az ételeket, ami nagyon hasznos, mert így saját maga is megbirkózik a különböző textúrájú ételekkel, ez pedig a te dolgodat könnyíti majd meg. Azok a szülők, akik a BLW követői, mind arról számolnak be, hogy a babájuk mindenféle ételt szívesen megkóstol, így nem kell aggódniuk a szilárd ételek bevezetése miatt.
Amire azért figyelj
Csak kisebb falatokat adj neki, amik puhák. Akkor kezdj neki, amikor már stabilan tud ülni. Soha ne hagyd egyedül a babát, amikor eszik, valamint kerüld azokat az ételeket, amelyeket könnyen félrenyelhet.