Család

Tízből hat szülő nem biztos benne, hogy segíteni tud a gyerekeinek

Egy felmérés azt vizsgálta, hogy a szülők tudnak-e segíteni a dühkezelésben a gyerekeiknek. A szülők többsége nem biztos abban, hogy képes megfelelő stratégiát mutatni.
2024. November 27.
dühkitörés

Kép: Getty Images

A düh természetes és az élet velejárója, függetlenül attól, hogy hány éves vagy.  A C.S. Mott Gyermekkórház Országos Gyermekegészségügyi Közvélemény-kutatásának új kutatása a dühöt vizsgálta, egészen pontosan azt, hogy a szülők hogyan értik meg gyermekeik dühét és hogyan kezelik azt.

A kutatók a szülők és a 6 és 12 év közötti gyerekek országos mintáját vizsgálták. Íme, néhány tanulság az eredményeikből:

  • A szülők 28%-a teljesen egyetért, 63%-a pedig inkább egyetért azzal, hogy tudja, hogyan segítsen a gyermekének kezelni a dühét.
  •  A szülők 16%-a teljes mértékben egyetért, 54%-a pedig inkább egyetért azzal, hogy időnként rossz példát mutatnak a düh hatékony kezelésének módjára.
  • A szülők 12%-a aggódik amiatt, hogy gyermekük dühe problémákat okozhat az életében.
  • A fiús szülők 43%-a számolt be arról, hogy az elmúlt évben előfordult, hogy amikor a gyermekük dühös volt, bántotta magát vagy másokat, vagy problémái voltak az iskolában vagy a barátaival (a lányok szüleinek 33%-a számolt be ugyanerről).
  • A szülők 14%-a gondolja úgy, hogy gyermeke gyakrabban dühöng, mint a társai, és érdemes megjegyezni, hogy ezek a szülők nagyobb valószínűséggel érzik úgy, hogy néha rossz példát mutatnak saját dühük kezelésében.

A felmérés során megkérdezett szülők különböző megküzdési stratégiákról is beszámoltak, amelyeket akkor alkalmaznak, amikor gyermekük dühös. A legnépszerűbb a lenyugtatás, a másik gyakori módszer, a megbeszélés. Egyéb módszerek közé tartozik a megerősítések ismételgetése, valamint a gőz kieresztésére szolgáló fizikai eszközökhöz való fordulás – ez egyébként a fiúk szülei körében népszerűbb stratégia. A frusztráció hatékony kezelését segítő módszerek között említették azt is, hogy a gyerekeknek elegendő alvásra van szükségük.

A kutatók szerint, nagyon fontos, hogy a szülők megértsék, hogy a düh normális érzelem, és a gyerekek még csak most találják ki, hogyan dolgozzák fel, amit éreznek.

„Nincs olyan, hogy egy gyermek haragja kívül esik a normális tartományon, mivel a különböző gyerekek másképp élik meg az érzéseiket, és nincs helyes vagy helytelen módja az érzésnek”mondja Tamar Z. Kahane, PsyD, a The Kahane Center, LLC alapítója és klinikai igazgatója, hozzátéve, hogy a gyerekek haragjuk kifejezésének módja nagyon eltérő.

De vajon a mai gyerekekre nehezedő számos nyomás, valamint a közösségi média nyomása és az iskolai erőszakkal kapcsolatos félelmek miatt több haragot éreznek, mint valaha? Dr. Kahane úgy véli, hogy bár a gyerekek ma nem dühösebbek, ám „lehet, hogy alacsonyabb a stressztűrő képességük és kevésbé fejlettek a frusztrációjuk és dühük adaptív kifejezésének képességei”. Ez részben annak köszönhető, hogy kevesebb gyakorlatuk van a kielégülés késleltetésében és a várakozás megtanulásában. Dr. Kahane hangsúlyozza, hogy az egyik legfontosabb dolog, amit a szülők tehetnek, hogy megtanulják önmagukat szabályozni. „Nem győzöm hangsúlyozni, mennyire fontos ez abban, hogy a gyerekeinknek segítsünk, hogy jobban tudják saját magukat szabályozni” – mondja. 

Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket a harag kezelésére?

Amellett, hogy egészséges dühkezelési stratégiákat modellezünk, például szünetet tartunk vagy mély lélegzetvételeket veszünk, amikor úgy érezzük, hogy saját frusztrációnk növekszik, a szakértők több módszert is megosztanak, amelyekkel segíthetünk a gyereknek.

  • Beszéljünk a haragról.
  • Azonosítsuk a kiváltó okokat.
  • Tanítsuk meg a gyerekeket megnevezni az érzelmeket. Ez segít a gyerekeknek felismerni, hogy mit éreznek, mielőtt még eszkalálódna a helyzet.
  • Állítsunk fel világos határokat és elvárásokat.
  • Soha ne fenyegetőzzünk.

(Parents)