Advent időszakában sokan adakozunk, és vannak jó páran, akik a gyermekvédelemben élők számára próbálják szebbé tenni az ünnepet. Ám úgy tűnik, ott sok minden más is hiányzik a személyes karácsonyi ajándékokon kívül.
“A gyermekotthonokban teljes káosz van, akkora a munkaerőhiány, hogy már azokat sem lehet kirúgni, akik alkalmatlanok a munkavégzésre” – így kezdődik a Telexen Halász Nikolett cikke, amely a gyermekvédelemben uralkodó állapotokról ad átfogó képet. Az idézet olyasvalakitől származik, aki két vidéki gyermekotthonban is dolgozott, ám egy hónapja otthagyta a pályát. Mint mondja, belefáradt abba, hogy mindennap azzal szembesül: két rossz lehetőség közül csak a kevésbé rosszat tudja választani.
Sztupa József, az Esze Tamás nevelőotthon korábbi szakmai vezetője tizenegy év után távozott a gyermekvédelemből. A Népszavának azt mondta az állapotokról, hogy a falak omladoznak, a szobák penészesek, törött bútorok vannak a helyiségekben. A volt intézményvezető látott olyan intézményt, ahol a bejárati ajtón fólia takarta el a lyukakat, vagy a gyerekek a zuhanyzóban sittes törmeléken jártak. Állítása szerint vezetőként apróságokra kapott pénzt, például egy zuhanyfej kicserélésére vagy egy vécédeszkára. „Évente egyszer-kétszer vehettünk néhány új ágyneműt is. Ennél több és nagyobb beruházásra nem volt keret.
A Telexnek nyilatkozó Anna szerint még arra is két-három hónapot kellett várni, hogy az egyik gyerek törött szemüvegét kicseréljék.
Sztupa József szerint nem ritka, hogy egy gyermekfelügyelő egyedül van húsz-harminc gyerekkel. „Olyan helyről is tudok, ahol egy felügyelő két szinten mozog, így gyakran két-három éves gyerekek maradnak felügyelet nélkül”.
A jelentős szakemberhiány miatt aki marad, az pszichésen túlterhelt, illetve hamar odébbáll, ami pedig a gyerekeknek is rossz, hiszen állandóan változnak körülöttük az arcok, nem tudnak kötődni.
A felmondások egyik oka az alacsony kereset. „Anna gyermekvédelmi ügyintézőként havonta nettó 234 ezer forintot vitt haza, és szerinte ennél a nevelők sem kaptak sokkal többet. Így mérlegelnie kellett, és végül úgy döntött: ennyi pénzért ez a munka, nem éri meg” – írja a Telex.
Így nem csoda, hogy van olyan intézmény, ahonnan tavaly a dolgozók több mint 80 százaléka kilépett; tavaly a betöltetlen álláshelyek száma 362 volt az Állami Számvevőszék novemberben közzétett jelentése szerint. Az általuk vizsgált intézményekben dolgozók havi bruttó átlagkeresete 2023-ban kerekítve 450 ezer forint volt.
Az ombudsman hangsúlyozza: az állam kötelezettsége, hogy a kiemelt gyerekek helyzetét élhetőbbé tegye annál, mint amit saját családjukban tapasztaltak. Ám rendszeres helyszíni szemléik azt mutatják, hogy ez igen sok helyen nem teljesül.
Felújításra szorul a fűtésrendszer, a szigetelés, cserére a nyílászárók, a falakat festeni kellene, a bútorokat javítani. Találtak olyan helyet is, ahol több gyerek volt a jogszabályban meghatározott és a működési engedély szerinti létszámnál.
A Belügyminisztérium azt írta a híroldal megkeresésére: a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság 472 telephelyéből 2024 végéig 210 telephelyen történik valamilyen beruházás, felújítás, összesen több mint 2 milliárd forint értékben.