Család

Minőségét megőrzi és fogyasztható – Mi a különbség a lejárati dátumok között?

Miben más a „Fogyasztható” és a „Minőségét megőrzi” dátum?
2025. Január 12.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A lejárati dátumok közül kétfélével találkozhatunk a termékek csomagolásain, ezek a „Fogyasztható” és a „Minőségét megőrzi” dátumok. A Maradék nélkül, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal élelmiszerpazarlás csökkentését célzó programja Facebook-oldalán osztott meg egy hasznos bejegyzést erről a két dátumról, amiben elmondták, mi a különbség a két dátum között.

 

A „Fogyasztható” dátumról azt írják, hogy a fogyaszthatósági idő a romlékony áruk (például túró, lágy sajtok; hús és hal) jelölésére szolgál, amelyeknél a lejárat után komoly egészségügyi kockázattal kell számolni. „Ezekkel nem szabad kísérletezni, inkább dobjuk ki. Ha közeledik a lejárat, akkor pedig minél előbb használjuk fel” – olvasható a bejegyzésben.

A másik dátum a „Minőségét megőrzi”. „A minőségmegőrzési idő viszont a tartós termékeken (például konzerv, száraztészta, csokoládé) szerepel, így lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élelmiszert ki kell dobni, az élelmiszer a lejárat után is tápláló marad” – írják a posztban, ami szerint ha bontatlan, sértetlen csomagolásban, a gyártó ajánlásának megfelelően tároltuk ezeket az élelmiszereket és kibontás után a normál termékhez képest nem tapasztalunk számottevő elváltozást (ízben, színben, szagban, állagban), a lejárt minőségmegőrzési idejű termék akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati idő után is felhasználható.

A Maradék nélkül korábban készített egy „Lejárati útmutatót” is a témában, amit idén ősszel frissítettek további termékkategóriákkal.