Pénztárcát, telefont vagy ékszert találni nem megy ritkaság számba, a szerencsés megtalálók azonban nem mindig cselekszenek úgy, ahogyan azt a törvény az ilyen esetekre előírja. Azért, mert mi botlunk bele egy más által elveszített tárgyba korántsem jelenti azt, hogy az mostantól a mi tulajdonunkat képezi!
Mielőtt tehát bárki is elkezdene azon fantáziálni, mi mindent venne, ha találna egy bankjegyekkel teli pénztárcát, érdemes áttekinteni az ilyenkor szabályos tennivalókat. Ha ugyanis ezek elmaradnak, még bajba is kerülhet a megtaláló!
A police.hu két olyan esetről is beszámolt, amikor pontosan ezt történt: mint írják, egy tapolcai sértett azért tett náluk feljelentést, mert a lánya elveszített egy értékes okostelefont, amit valaki megtalált és sajátjaként kezdett el használni. Egy másik telefon tulajdonosa szintén elhagyta a készülékét, amit aztán senki sem szolgáltatott neki vissza.
A megtalálók sokszor nem tudják, hogy a talált dolog le nem adása törvénysértő. Az eset lehet jogtalan elsajátítás, de lehet lopás is. Épp ezért a rendőrség felhívja a figyelmet arra, hogy aki megtartja a talált idegen dolgot, szabálysértést, vagy bűncselekményt is elkövethet.
Az egyenruhások azt javasolják, hogy aki elveszett tárgyat talál, tegyen meg mindent azért, hogy jogos tulajdonosát felkutassa, illetve ha ez nem vezet eredményre, akkor 8 napon belül adja át a megtalálás helye szerint illetékes jegyzőnek.
Mikor lehet mégis a miénk, amit találunk?
Az erthetojog.hu oldal szakértője szerint a fő szabály szerint a megtaláló akkor szerezheti meg a talált dolog tulajdonjogát, ha:
- korábban mindent megtett annak érdekében, hogy az visszakerülhessen a tulajdonosához
- a talált tárgy tulajdonosa 1 éven belül nem jelentkezik
A hozzáértő kiemeli, hogy ez nem azt jelenti, hogy a megtaláló 1 évig magánál tarthatja azt, amit talált, hiszen ahogy fentebb is írtuk, a törvény szerint a talált tárgyat 8 napon belül a területileg illetékes jegyzőnek kell átadni, amennyiben nem derül fény a tulajdonos kilétére.
„A dolog tulajdonára csak akkor tarthat igényt, ha a tulajdonos nincs meg. Ilyen esetben a jegyzőnek való átadáskor kell nyilatkoznia, hogy igényt tart-e a dolog tulajdonjogára. Ha igen, és a tulajdonos nem kerül elő időben, akkor a jegyző a találónak adja ki a talált tárgyat. Ám ekkor még nem válik tulajdonossá a találó. Ahhoz le kell telnie az 1 évnek anélkül, hogy a dolog elvesztője jelentkezne érte. Addig a találó a neki kiadott dolgot használhatja ugyan, de azt nem idegenítheti el, nem terhelheti meg és használatát másnak nem engedheti át” – olvasható az erthetojog.hu-n.
Fontos kivételt képeznek a buszon, villamoson, vonaton, színházban, moziban vagy épp hivatalokban talált tárgyak: a közönség számára nyitva álló épületben vagy helyiségben, továbbá közforgalmú közlekedési és szállítási vállalat szállítóeszközén talált dolog tulajdonjogára a megtaláló nem tarthat igényt.
A törvény úgy szól, hogy a „közönség számára nyitva álló épületben vagy helyiségben, továbbá közforgalmú közlekedési és szállítási vállalat szállítóeszközén talált dolgot a találó köteles az üzemeltető alkalmazottjának késedelem nélkül átadni”.
Az itt elveszett, majd megtalált tárgyakat tehát a hely üzemeltetőjének kell átadni, a tulajdonos felkutatása és értesítése pedig az ő feladata. Ha nem jár sikerrel, 3 hónapon át megőrizheti a talált tárgyat, azután pedig a helyi jegyzőhöz kell fordulnia.
Mi baj lehet?
A rendőrség szerint tárgyaink elvesztése, illetéktelen kezekbe kerülése akár további bűncselekményhez is vezethet: ha elhagyott tárcánkban tartottuk igazolványainkat, címünket, kulcsainkat, a rossz szándékú megtaláló a lakásunkba is behatolhat, amikor nem vagyunk otthon. Ha bankkártyánkat is a tárcában tartottuk –főleg ha mellette még PIN kódunk is fel volt jegyezve, jobb azonnal letiltatni a kártyát.
Fotó: Getty Images