A WHO közleményéből kiderül, hogy a megbetegedések jelentős része Ukrajnában fordult elő.
A 2019 első két hónapjában 34 300 kanyarós esetet regisztráltak 42 európai országban, 13 halállal végződött. A halálos kimenetelű kanyarós megbetegedések mind Ukrajnában történetek, ahol Albánia és Románia mellett, kanyarójárvány is volt. Ukrajnában több mint 25 ezren fertőződtek meg a vizsgált időszakban.
Ezzel kapcsolatban a WHO felhívta a figyelmet a járvány továbbterjedésének veszélyére: “Amennyiben a járványkitörésekre adott válasz nem időben történik és nem átfogó, akkor a vírus megtalálja az útját újabb veszélyeztetett alanyok felé, és akár más országokba is átterjedhet a térségben és azon kívül egyaránt.” – idézi a 444.hu.
A leginkább veszélyeztetettek a be nem oltott kisgyerekek és a várandós nők.
A kanyaró erősen fertőző betegség, köhögés, orrfújás, közeli személyes érintkezés, illetve a fertőzött orr- és torokváladékával való érintkezés útján terjed. Akár vakságot, süketséget vagy agykárosodást is okozhat, de két adag védőoltás megelőzheti a betegséget. A kanyaró világszinten terjedőben van, kanyarójárvány alakult ki az USA, a Fülöp-szigetek és Thaiföld egyes részein is.
A kanyaró vírusa ellen nincs semmilyen kezelés, a védőoltás az egyetlen lehetőség a betegség megelőzésére. Az esetek többsége ugyanis nem beoltott, illetve alacsony oltottsági szintű embereket érint.
Az Egészségügyi Világszervezet felszólította az érintett térség nemzeti egészségügyi hatóságait, hogy biztosítsák a védőoltások elérhetőségét a társadalom minden csoportja számára.
Kapcsolódó cikkeink:
- Egészségügyi szükségállapot van New Yorkban kanyarójárvány miatt
- Nem tudják megfékezni a kanyarójárványt
- Most már bánja döntését a kanyarójárványt kirobbantó apa
Forrás: 444.hu