Minden nő más- mondja Dr. Marra Francis, texasi szülész-nőgyógyász. Vannak, akik soha nem tapasztalják meg a terhesség tipikus korai jeleit, mások azonnali változásokat éreznek a testükben. A terhesség tünetei ráadásul nagyon eltérő időpontokban jelentkezhetnek.
Íme, ezek a kora terhesség leggyakoribb tünetei, és azok az időpontok, amikor általában jelentkeznek.
Emlőérzékenység
Az ösztrogén és a progeszteron növekedésének köszönhető a mell érzékenysége, akár fájdalma a terhesség korai szakaszában. Ez a tünet általában egy-két héttel a fogantatás után kezdődik.
Hasi fájdalom
Néhány nő érzi amikor a megtermékenyített petesejt beágyazódik a méh nyálkahártyájába. Ezt beágyazódási fájdalomnak hívjuk. Nem mindenki érzi, de aki igen, ők a fogantatás után 6-13 napon tapasztalják ezt és sokan tévesen PMS-re gyanakszanak.
Fáradtság
Elsősorban a progeszteron szintjének megemelkedése okozza a fáradtságot. Az energiavesztés, fáradtság érzése már egy héttel a fogantatás után jelentkezik. Gyakran a második trimeszterben elmúlik, majd újra jelentkezik, a szülés idejéhez közeledve.
Hangulatingadozás
Részben a fáradtsággal függ össze a terhesség 5.hete körül megjelenő hangulatingadozás. Sajnos az instabil érzelmek általában az első trimeszterben végig kitartanak.
- Kapcsolódó: Vizelettartási gondok a terhesség alatt
Puffadás
Gyakran már a fogantatás után azonnal jelentkező tünet. A kora terhesség alatti puffadás gyakran emlékezteti a nőket a PMS-re.
Reggeli rosszullét
A reggeli rosszullét, émelygés, hányás vagy hányinger a terhesség 6-8. hete között jelentkezik, de korántsem mindenkinél. Általában a 16. hétig elmúlik, a csúcs pedig a 8-9. héten van. A szagok fokozott érzékelése súlyosbíthatja a tüneteket. Sok, kis étkezéssel javíthatunk az állapoton.
Gyakori vizelés
Már körülbelül négy-hat héttel a fogamzás után néhányan gyakori vizelési ingert éreznek. A bűnös a HCG hormon, majd a terhesség későbbi szakaszában a növekvő méh. Ez a tünet gyakran megjelenik a harmadik trimeszterben is.
Fejfájás
A megnövekedett vérmennyiség komoly fejfájást okozhat a terhesség alatt. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyunk.
Székrekedés
A terhességi hormonok lelassítják az emésztőrendszert, székrekedést okozva a terhesség második-harmadik hónapjában. A székrekedést megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással, magas rost tartalmú ételek evésével és rendszeres testmozgással ellensúlyozhatjuk.(Cikk forrása: parents.com)