Kétnapos korban: hallásvizsgálat
Négy-öt napos korban: PKU-teszt
Három hónapos korig: koponya- és hasi ultrahang
Kétnapos korban: hallásvizsgálat
A nyugodt újszülött körül erős zajt keltenek. Amennyiben nem reagál fintorral vagy szemrebbenéssel, műszeres vizsgálattal pontosítják a kapott eredményt. Ezer kisbaba közül 1-6 csökkent hallással szüleik. Műtéttel vagy hallókészülékkel komoly javulás érhető el, és a korán elkezdett fejlesztés miatt a beszédfejlődés sem marad el az átlagtól.
Négy-öt napos korban: PKU-teszt
Az ötnapos újszülött sarkából vett vérmintával négy ritka anyagcserezavart lehet kiszűrni. A speciális szűrőpapíron öt korong alakú területre vért cseppentenek, ezek közül négyet arra használnak, hogy kimutassák, nem szenved-e a pici a vizsgált anyagcsere-betegségek egyikében. Az ötödik korong 1989 óta egy DNS-adatbankba kerül. Koraszülötteknél, vércserén átesett gyerekeknél vagy olyan babáknál, akik infusamin-tartalmú infúziót kaptak, általában meg kell ismételni a vizsgálatot! Ha fény derül valamelyik anyagcsere-betegségre, korán elkezdett diétával tünetmentes lehet a gyerek, ellenkező esetben súlyos értelmi és mozgásfejlődési zavar alakulhat ki.
A teszttel kiszűrt betegségek:
– fenilketonuria (fehérjelebontási zavar)
– hipotireózis (pajzsmirigyműködési zavar)
– galaktozémia (főleg tejtermékekben található galaktóz-lebontási képtelenség)
– biotinidase (H-vitamin-hiány)
Hathetes korig: csípőszűrés
A csípőficam és a csípődiszplázia (a csípőízület rendellenes fejlődése) kiszűrésére végzik. Bár ezt a kórházban a gyermekorvos is ellenőrzi, biztosat csak az ortopéd szakorvos mondhat a kézi vizsgálat, illetve az egyre gyakoribb csípőultrahang-vizsgálat után. Az enyhe tornától az állandóan hordott terpeszpelenkáig sokféle gyógyítási módszert választhat a szakorvos, rendszeres és helyes használatukkal több mozgásfejlődési zavar elkerülhető.
Három hónapos korig: koponya- és hasi ultrahang
Minél korábban érdemes rá sort keríteni, sok helyen már a néhány napos újszülöttön elvégzik a kórházban. Nem minden eltéréstől kell megijedni – az agyi ciszta, a vesemedence- és vesekehely-tágulat gyakran elmúlik néhány hónap alatt, de ilyen esetben kontrollra mindenképpen vissza kell menni!
Pénzért is szűrnek!
A fenti lehetőségek minden biztosított család rendelkezésére állnak. Ám a szülők magánintézmény vagy alapítvány szolgáltatásaként is igénybe vehetnek szűrővizsgálatokat. Van, ahol a baba kötelező védőoltási menetrendjét is megtervezik – emellett nem kötelező, de elérhető oltásokat is beiktathatnak a programba. Az ilyen személyre szabott szolgáltatásért fizetni kell.
Szaktanácsadó: Dr. Fodor Marianna gyerekgyógyász>
Forrás: Bababszoba.hu