Család

Fontos közleményt adott ki a Magyar Víziközmű Szövetség: Vízkorlátozás, vízhiány jöhet

Hazánkban a víziközmű szolgáltatók a nap 24 órájában megfeszítetten dolgoznak azért, hogy a szolgáltatás biztonsága folyamatosan fenntartott legyen.
2026. Június 25.

kisfiú hőségben pancsol(Forrás: Getty Images)

Az ivóvíz a jövőnk és a mindenkori fejlődésünk alapja. Az ivóvízellátás stratégiailag kiemelt jelentőségűkérdés, hiszen hamarosan a megfelelő minőségű és mennyiségű vízhez való hozzájutás jelenti majd a legkomolyabb problémát az emberiség számára.

Ahogyan a híradásokban hallhattuk, az előttünk álló napokban továbbra is kánikulai hőségre kell számítani, így fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és a tudatos, megfontolt vízhasználatra. Fontosnak tartjuk kiemelni: a forró nyári napokon a csapvíz a legjobb szomjoltó – áll a Magyar Víziközmű Szövetség legfrissebb közleményében.

Felhívják a figyelmet arra a tényre, hogy hazánkban a víziközmű szolgáltatók munkatársai a nap 24 órájában megfeszítetten dolgoznak azon, hogy a szolgáltatás biztonsága folyamatosan fenntartott legyen, nekünk pedig fontos arra figyelni a kánikulai vízhasználat során, hogy környezettudatosan és ne pazarló módon bánjuk ezzel a természeti kinccsel, hiszen a klímaváltozás a vízellátásban is érezteti már hatását.

Kiemelték, hogy probléma jellemzően akkor van a vízellátásban, amikor a szolgáltatás kulcselemei meghibásodnak (például csőtörés történik, vagy áramszünet lesz). Ilyenkor a javítás ideje alatt akadozhat a szolgáltatás folyamatos biztosítása, és nem biztos, hogy azonnal megoldható az adott probléma, hogy gyorsan javítható a meghibásodott elem.

Az ilyen helyzetek miatt lehet hosszabb-rövidebb ideig vízhiány, vízkorlátozás – ami a kánikulai melegben még nagyobb kihívást jelenthet mindenki számára.”

A lakosságot éppen ezért arra kérik annak érdekében, hogy az elkövetkező időszakban is folyamatosan rendelkezésre álljon a csapvíz mindenki számára, hogy: 

  • Törekedjünk arra, hogy az ivóvizet felelősen és takarékosan használjuk;
  • locsolásra ne csapvizet használjunk, hanem az otthoni fúrt kutakat, amennyiben hullik csapadék, gyűjtsük össze az esővizet;
  • csökkentsük a növényzet locsolására használt ivóvíz mennyiségét és a locsolás gyakoriságát;
  • mellőzzük az ivóvízzel történő pormentesítést – az utak, járdák locsolását ezeken a napokon ne csapvízzel oldjuk meg!

Elengedhetetlen, hogy mindenki odafigyeljen a maga környezetében a csapvíz értékére, illetve felismerje a vízellátás fontosságát és tegyen azért, hogy az a vízkincs, amellyel hazánk rendelkezik, rendelkezésünkre álljon még évtizedek múlva is.