Mikor kezd gőgicsélni a baba, és miért gőgicsél?
A babák várhatóan nagyjából két hónapos korukban kezdenek gőgicsélni. Ezek az első olyan hangjaik között vannak, amelyek nem azt jelzik, hogy valamire sürgetően szükségük van, vagy kényelmetlenül érzik magukat valamilyen módon – írja a fatherly.com internetes portál. A gőgicsélés hangjai nagyon aranyosak, így pozitív és kellemes válaszreakciót képesek kiváltanak a hallótávolságon belül lévő felnőttekből.
De amellett, hogy ennyire elragadóak ezek a hangok, a gőgicsélés az első szakasza annak, hogy a baba elsajátítsa a nyelvet. Ezt a szakaszt követi a gügyögés, majd a felismerhető szavak. A gőgicsélés egyre összetettebbé válik, ahogy a baba megtanulják utánozni a magánhangzókat, amelyeket a felnőttektől hall.
A tudomány még nem fejtette meg, egészen pontosan miért is gőgicsélnek a babák – de ahogy a fatherly.com írja, Mary K. Fagan, az Indianai Egyetem Orvostudományi Karától megjegyezte hogy ez egyszerűen lehet azért, mert a kisbabák szeretik hallani saját magukat. Erre a következtetésre akkor jutott, amikor cochleáris implantátummal rendelkező babákkal foglalkozott egy tanulmány során. “A cochleáris implantáció előtt a súlyos halláskárosodásban szenvedő babák ritkábban szólaltak meg, mint a halló csecsemők” – jegyezte meg Fagan. “Azonban nem sokkal a cochleáris beültetés után a vokalizációjuk szintje olyan volt, mint halló társaiké.”
- Kapcsolódó: A beszédtanulás mérföldkövei
Mi lehet az oka, ha nem gőgicsél?
Dr. Caitlin Raaz, az Észak-Colorado Egyetem audiológiai és beszéd-nyelvtudományi adjunktusa szerint hallásproblémák is állhatnak a háttérben, ha a baba nem gőgicsél. A szakember szerint ha egy gyermeknél a beszéddel és a nyelvvel kapcsolatos aggályok merülnek fel, meg kell vizsgálni a hallását. “Még a krónikus fülfertőzések is okozhatnak problémát. Ezt gyakran úgy írom le a szülőknek, mint a ‘víz alatti hallás’, mert a fülben lévő folyadék elfojthatja a beszédhangokat, ami megnehezíti azok megértését és előállítását” – mondta el a fatherly.com-nak.
Válaszoljunk a baba gőgicsélésére!
Ahogy a medicinenet.com írja, a babák a szüleik hangja és más hangok felé fordulnak, és több gőgicséléssel reagálnak a hangokra. A gőgicsélést ösztönözhetjük, ha vicces arcokat vágunk, vagy szórakoztató hangokat adunk, vagy nevetünk.
Amikor a baba gőgicsél, a torka hátsó részén hoz létre olyan magánhangzós hangokat, mint az ah-ah-ah, vagy az oh-oh-oh. Ilyenkor próbáljuk válaszolni, például úgy, hogy mi magunk is megismételjük ezeket a hangokat – ezzel is támogathatjuk a beszédfejlődést.
De ne várjuk el, hogy a baba ilyenkor biztosan visszaválaszoljon, hiszen lehetséges, hogy még időre van szüksége ahhoz, hogy elsajátítsa a “beszélgetést”. De a szülő bármit is mond neki, a baba egyszerűen szereti hallani a hangját. A kutatások szerint egyébként a babák jól reagálnak a rövidebb mondatokra vagy szavakra, illetve a túlzó hangokra és gesztusokra.
- Kapcsolódó: Így ösztönözheted a beszédfejlődést
Ebben az időszakban emellett a baba beszédfejlődését segíthetjük a rendszeres olvasással, és ismertessük különböző hangokkal is: szélcsengővel, ketyegő órával, halk zenével, zenélő dobozzal, stb. A gőgicsélés, majd a gügyögés végül valódi szavakká válnak majd – ismétlődő szótagokká, mint például a ma-ma, vagy a ba-ba, egyéves koruk körül pedig általában az első szavukat is kimondják a babák. (De természetesen ez lehet később vagy korábban is, hiszen minden baba más, így mind a saját tempójuk szerint fejlődnek.)
Források: fatherly.com, medicinenet.com