Baba

Visszerek veszélyben

Estére nehéz a lábad, kicsit feszül, fájogat? Vagy már reggel érzed az izomlázhoz hasonló fájdalmat, ami egész lefekvésig elkísér? Rossz hírünk van: a terhesség alatt nem fog magától elmúlni, sőt, lehet, hogy szülés után is tapasztalod.
2011. Június 11.

A visszérbetegség öröklődik. Sokért nem adnánk, ha a fájdalmas láb helyett, mondjuk, apa memóriáját vagy anya énekhangját kaptuk volna ajándékba, de sajnos nem kérdezték… Az ülő- vagy állómunka, a túlsúly és a mozgásszegény életmód elkerülésével elodázható a visszértágulat megjelenése, de a hormonális hatásoktól már nem tudjuk megóvni lábainkat.

Mit tesznek a hormonok?

A menstruációs ciklus során és a terhesség alatt a magasabb hormonszint hatására a vénák fala veszít rugalmasságából, és a vénabillentyűk működése is romlik. Képzelj magad elé egy serény kis patakot eső után. Milyen gyorsan szalad! Ám a patak medre egyszer csak kiöblösödik. A víz szétterül, és már csak lagymatagon folydogál. Hát ez történik a vénás vérrel a kitágult vénákban.

A keringés képtelen hatékonyan szállítani az elhasznált vért a salakanyagokkal együtt, így a láb anyagcseréje romlik, a vénás vér sokáig „állomásozik” a végtagban, a vénákból víz kerül a szövet közötti térbe, ez feszülést, ödémát okoz. A növekedő méh elnyomja a medence ereit, ezzel megnehezíti, hogy a vénás vér a szív felé áramoljon. Ráadásul terhesség alatt a keringő vér mennyisége is jelentősen megnő, ez olyan, mintha az amúgy is túlterhelt Nagykörútra beterelnénk a párhuzamos utcák forgalmát. Az autók igen lassan érnek a Moszkva térre.

Vegyük ki?

A visszérbetegség radikális megoldása a kitágult vénák műtéti eltávolítása. Ez azért lehetséges büntetlenül, mert a vénás vér szállításának túlnyomó részét a mélyvénás rendszer látja el. Még akkor sem történik fennakadás, ha az alsó végtag mindkét fő felszíni visszerét eltávolítják. Ám várandós vagy pici babát szoptató nő esetében nem szoktak operálni, de ebben az időszakban nem is érdemes kapkodni. Szülés után ugyanis a nem túlságosan kitágult visszerek valamennyire visszanyerhetik rugalmasságukat, a panaszok és a látványos kék szalagok eltűnnek a lábról. Ha esztétikai okból vagy a tartós fájdalom miatt a szülés után visszérműtétet tervezel, várj legalább fél évet, és számíts arra, hogy legalább hathetes fáslis lábadozás vár rád.

Csodatévő harisnya

Ha a kitágult ereket valami kívülről összenyomja, máris javul a keringés, egy csapásra megkönnyebbül a láb. Ma már szép és tartós kompressziós harisnyákat lehet kapni, nem muszáj a fáslizással vesződni, bár a jól feltekert rugalmas pólya is nagyon hatékony megoldás. Ezeket érdemes felkelés előtt, fekvő helyzetben fölvenni, de a jó hatás érdekében egész nap viselni kell. A vénás torna és a visszérkrémek használata is javíthat némileg a helyzeten, ám ha már komoly fájdalommal jár a visszértágulat, azonnali jelentős hatást a kompressziótól várhatunk. És attól, ha magasra polcolod a lábad, ahol az illendőség engedi.

Kapcsolódó cikkeink:

  • Visszér ellen sporttal?
  • Visszértágulat
  • Romlik a láb vénáinak rugalmassága – visszérbetegség
  • Lábóvó
  • Forrás: Kismama magazin