A bölcsőde– és óvodakezdéssel a szülőknek egy új problémával is gyakran szembe kell nézniük: a gyermek közösségbe kerülésével gyakran együtt jár a fejtetvek, serkék megjelenése. Ettől azonban a szülőknek nem kell megijednie, sem kellemetlenül éreznie magát, hiszen a legtöbb gyereknél ez nem a rossz higiénia jele, kisgyerekek közösségében teljesen természetes a megjelenése.
Évről-évre nagyjából ugyanannyi bölcsis, ovis lesz tetves, a szám nem változik, ami azt jelzi, hogy fejlett higiénés körülmények, széles körű tájékoztatás ide-oda, a fejtetvesség létezik, és nem a szociális körülményeken múlik a megjelenése. Ártalmatlan dologról van szó, a viszketésen és az ennek köszönhetősebek esetleges felületfertőződésén kívül.
Számos mítosz kering a fejtetvesség témakörében: ilyen a fentebb már említett szociális körülmények (értsd: csak szegény, elhanyagolt, koszos gyerek hajában találunk tetvet), a le kell vágni a hosszú hajat (nem kell, mert a fejbőrön él a tetű, akár 3mm-es haj esetében is), vagy hogy a tetvességet csak orvos tudja kezelni (patikákban kapható olajok, fésűk tökéletesen alkalmasak a célra).
A fejtetű apró, szárny nélküli rovar, amely kizárólag a hajban élő vérszívó élősködő. Három pár lába segítségével mozog és kapaszkodik a hajba. A kifejlett tetű 3-4 mm hosszú. A nőstény egyed 2-3 hónapig él, ez alatt 200-300 darab serkét rak le. A serkéből a fejtetvek 8 nap alatt kelnek ki, és 10 nap múlva válnak kifejletté.
Táplálkozásuk közben a tetvek nyálkát fecskendeznek a fejbőrbe, ami túlérzékenységi reakciót válthat ki, illetve erős viszketést és irritációt okozhat. A tetű, illetve a sokkal könnyebben észrevehető serke jelenlétét a haj alapos átvizsgálásával ellenőrizhetjük.
Ha az ellenőrzésen gyermekünkön fejtetveket, vagy serkéket tapasztalunk, nem kell kétségbe esni, hiszen van már teljesen biztonságos, gyors és hatékony megoldás a problémára.
Kapcsolódó cikkeink: