A Központi Statisztikai Hivatal friss, októberi adatai szerint előző év ugyanezen időszakához (2021. szeptember) képest 35,2%-kal fizettünk többet most szeptemberben a boltban átlagosan az élelmiszerekért. Van, ami brutálisan drágult, van, ami mérsékeltebb növekedést mutat.
Kilőtt a kenyér, tejtermékek ára
Az alapélelmiszernek számító kenyér ára szállt el a legjobban az élelmiszerek közül az 1 évvel korábbi árhoz képest – 76,2%-kal kerül többe. A sajt se marad le sokkal mögötte: 68,0%-kal lett drágább. A tejtermékek, vaj és vajkrém ára is hihetetlen mértékben nőtt – 66,3%-kal.
De közel ekkora árnövekedés történt a margarinnál (61,2%), a száraztésztánál (60,2%), és a tojásnál (53,7%) is. Az előzőeknél szerényebb mértékben ugrott meg a sertéshús (22,4%) a cukor (10,9%) és az étolaj (5,0%) ára.
Ha van háziállatunk, akkor is mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk: 45,5%-ot nőtt az állateledelek ára átlagosan.
A tisztaság is többe kerül
A mosó- és tisztítószerekért is nagyjából a negyedével (24,8%) többet kell otthagyni a boltban, a testápolási termékekek is hasonló mértékben (24,5%) drágultak.
Értelemszerűen a szolgáltatási árak sem stagnálnak. Ha valami elromlik, vagy csak egy egyszerű karbantartásra van szükség, számítsunk rá, hogy a lakásjavítás és -karbantartás 22,8%-ot drágult tavaly szeptemberhez képest.
Amennyiben bútort akarunk beszerezni, nagyjából 20%-kal többet érdemes elkülöníteni a családi kasszából rá.
Az energiaár is az egekben
Összesen 62,1%-kal nőtt a háztartásokban használt energiaár– a vezetékes gáz 121%, áram 28,9%-kal. Az albérletár is továbbnőtt: 12,6%-kal kerül többe, mint tavaly ilyenkor.
Az élelmiszerárakhoz képest az üzemanyag ára csekély mértékben – 5,8%-kal –drágult, viszont a járműjavításért és a karbantartásért 20,5%-kal kell többet fizetnünk. Ha taxiznunk kell, 28,5%-kal magasabb árra számítsunk.
Nyitókép: Getty Images