A kezdő tőkével és a havi befizetésekkel akár több millió forinttal is útjára indíthatjuk gyerekünket. Számoljunk egy kicsit.
Az induló tőke, a 42.500 forint, és a Start-értékpapírszámlára befizetett minden forint Babakötvénybe fektetődik be. Ez egy olyan különleges állampapír, amelyből az állam minden évben egy-egy sorozatot indít, ami az adott évet jelzi. A gyermek születési dátumának megfelelő sorozatszámú kötvénybe kerül – a tőkén kívül – a havonta, a hozzátartozók által befizetett összeg – akár 100 vagy 1000 forint is -, melyre az állam az előző év átlagos inflációja felett még 3 százalék kamatprémiumot is garantál. A kamatok, automatikus újra-befektetéssel, ugyanabba a kötvénybe kerülnek vissza. Ezzel a metódussal leegyszerűsödik a pénzügyekben és a befektetésekben kevésbé járatos szülők számára a takarékoskodás.
Amikor magasabb az állami támogatás
Két eset van, amikor a befizetések állami a már említett összegnél magasabb. Egyrészta gyermekvédelmi kedvezményben, az alacsonyabb jövedelem miatt részesülő gyermekek esetén, amikor a befizetések utáni állami támogatás – a Start-számlára történt saját befizetések után – minden évben a befizetett összeg 20 százaléka, de legfeljebb évi 12 ezer forint. A másik eset az, amikor a gyermekvédelmi kedvezményben részesülő – átmeneti vagy tartós nevelésbe vett – gyermek befizetés nélkül is 12 ezer támogatást kap, hiszen ő egyáltalán nem számíthat a szülei támogatására.
Számoljunk!
Egyszer van tehát az induló tőke, amit minden hónapban gyarapíthatunk. Ehhez jön az állam által adott évenkénti hozzájárulás – ez maximum 6 ezer forint. Fontos, hogy a hozzátartozóknak 2012. október 1-től korlátlan összegű saját befizetésre van módjuk, mely a 2012. október 1. előtt megnyitott Start-számlákra is érvényes.
Nézzünk néhány konkrét példát. Abban az esetben, ha egy család havi 5 ezer forintot befizet, a gyermek 18 év múlva közel két és fél millió forintot is felvehet.
Ha a havi befizetés ezer forint, akkor is megközelítőleg 600 ezer forinttal lesz gazdagabb a gyerek a 18. születésnapja után. Ám akkor sem kell üres zsebbel kilépnie a szülői házból, ha egyáltalán nem volt lehetőség havi befizetésekre: az induló, államtól kapott tőke önmagában is több 100 ezer forintra nő. (Az iménti összegek évi 7 százalékos hozammal -infláció+kamatprémium – számolva jönnek ki.) További kedvezmény, hogy a Start-számlán, Babakötvényben így összegyűlt pénzt a gyermek 18. életévének betöltését követően adómentesen veheti fel, és számlavezetési díjat sem kell fizetni.
Adómentesen vehető ki a megtakarítás
Hosszú futamidejének köszönhetően a Babakötvényt egyszerű kezelni, hiszen a kötvény a gyermek 18. születésnapjáig biztosan nem jár le. A futamidő alatt a megtakarító szülőknek, hozzátartozónak további dolga nincs, a kamatokat a Magyar Államkincstár automatikusan a Babakötvénybe fekteti.
A Start-értékpapírszámlán gyarapodó összeghez a gyermek legkorábban 18 éves korában juthat hozzá: sem adót, sem egészségügyi hozzájárulást, EHO-t nem kell fizetni. Ha idősebb, azaz 2006 januárja előtt született gyerek számára akarunk takarékoskodni, tudnunk kell, hogy leghamarabb a számla megnyitása után három évvel vehető fel a megtakarítás, és az is fontos, hogy induló összegként nekünk kell befizetni 25 ezer forintot. S bár ebben az esetben az induló összeg nem jár, s befizetések utáni éves állami támogatást azonban így is jóváírja az állam a számlán.