Gyerek

Vízhiány, háború, nem mindenki számára elérhető oktatás – Milyen ma gyereknek lenni a világban?

A gyereknap nemcsak fagyiról és ugrálóvárakról kell hogy szóljon, hanem a gyerekjogokról is, sajnos a világ egy részén sokkal inkább annak hiányáról. Olyan alapvető feltételek sem adottak több millió gyerek számára, mint az elegendő ivóvíz, a biztonság vagy a tanuláshoz való jog.
2023. Május 28.
Fotó: Roberto / ChildHub

A gyereknap ha valamire, arra biztosan jó, hogy elgondolkozzunk azon kicsit, milyen ma gyereknek lenni itt, Európában és milyen a világ nem annyira szerencsésebb felén. Amíg mi sokszor arról vitatkozunk, vajon elég minőségi időt töltünk-e a gyerekeinkkel, jó-e az, ha egyik különóra éri a másikat vagy olyan óvodát válasszunk-e, amelyikben vegyes csoport van, addig a világ egy másik – sajnos meglehetősen sok gyereket érintő – felén az a kérdés, hogy van-e elegendő ivóvíz, vagy hogy a lányok járhatnak-e iskolába.

Nincs otthon se szappan, se víz

Az UNICEF tavaszi elemzése szerint tíz afrikai országban 190 millió gyermek életét veszélyezteti a vízhiány, ami azt jelenti, hogy ezek a gyerekek nem jutnak elegendő ivóvízhez, nem biztosítottak számukra az alapvető higiénés körülmények és a megfelelő fertőtlenítés.

„Afrika vízkatasztrófával néz szembe. Miközben a klímaváltozás és a vízhiány sokkolja a világot, sehol máshol nem súlyosbodnak ilyen mértékben a gyermekeket érintő kockázatok” – mondja Sanjay Wijesekera, az UNICEF programigazgatója. “A viharok, árvizek és évekig tartó aszályok már most is pusztítják az épületeket és otthonokat, szennyezik a vízkészleteket, ami halálos járványok terjedéséhez és a valaha látott legnagyobb éhínség kibontakozásához vezet. Bármennyire is nehéz most megbirkózni a körülményekkel, ha sürgősen nem cselekszünk, a jövő még ennél is borúsabb lehet.”

Ezeken a területeken a gyerekek háromnegyedének nincs lehetősége arra, hogy otthon kezet mosson, mert nincs sem víz, sem szappan. Az ivóvíz és a megfelelő higiéniás feltételek hiánya hozzájárulhatott ahhoz, az érintett országok több mint felében tavaly kolerajárvány tört ki. Sokkoló adat, hogy világszerte naponta több mint ezer öt év alatti gyermek hal meg vízhiányra visszavezethető okokból.

Se béke, se biztonság

Fotó: Markusz / ChildHub

Fotó: Markusz / ChildHub

De nem kell Afrikáig utaznunk, elég, ha a szomszédban élő gyerekekre gondolunk. Szomorú mérleget vont az UNICEF a több mint egy éve tartó orosz-ukrán háború kapcsán: a konfliktus jelenleg is 7,8 millió ukrajnai gyermeket foszt meg a békés és biztonságos gyermekkortól. Több mint négymillió kiskorú szorul humanitárius segítségre, becslések szerint közülük több mint másfél millióan súlyosan traumatizált állapotban vannak. Az UNICEF felmérése szerint a szegénységben élő ukrajnai gyerekek aránya egy év alatt csaknem megduplázódott, 43 százalékról 82 százalékra nőtt. Több mint ötmillió gyerek nem tud iskolába járni, és ezzel megfosztják őket attól, hogy egészséges és biztonságos kortárs közösségekben fejlődjenek.

Az ukrajnai háború első napjaiban a Terre des hommes (Tdh) svájci központú, nemzetközi gyermekvédelmi szervezet moldovai, magyarországi és romániai irodái vészhelyzeti programot indítottak. A budapesti, regionális központunk – az UNICEF-fel együttműködve – tavaly elindított Vészhelyzeti Válaszadás Programja az Ukrajnából Magyarországra menekülő gyermekeknek és családjaiknak nyújt segítséget. A szervezet animátorokból, szociális munkásokból, pszichológusokból, pedagógusokból álló csapatai több, mint egy éve támogatják a Magyarországra érkező gyerekeket és szüleiket, többek közt iskola utáni, fejlesztő és kreatív foglalkozások során.
Gyereknap alkalmából az itt készült alkotások illusztrálják egy-egy, ma megjelenő cikkünket.

Ahol a lányok csak titokban tanulhatnak

És ha már oktatás: Afganisztánban több mint három éve tiltották meg a lányoknak, hogy középiskolába járjanak. „Az iskolába járás jelenti a fényt számunkra. Ha nem megyünk iskolába, sötét lesz az életünk” – mondta az UNICEF-nek a hatodik osztályos Maryam. Az oktatáshoz, tanuláshoz való jog minden gyereknek jár; lányoknak, fogyatékkal élőknek, szegényeknek egyaránt. Bátor afgán lányok lakóházakban kialakított titkos iskolákban próbálják bepótolni a kimaradt éveket. “Nem akarom, hogy ők is úgy járjanak, mint én, szeretném, ha jobb jövőjük lenne. Sok kiskorú lányt kényszerítenek házasságba, engem már tizenkét évesen férjhez adtak. Sokat küzdöttem azért, hogy iskolába járhassak, nem akarom, hogy ők is ennyi mindenen menjenek át” – válaszolta egy tanárnő a Euronews-nak arra a kérdésre, miért vállalja a kockázatot, hogy titkon lányokat tanít.

A gyerekeket mindenhol a világon megilletik az alapvető emberi- és gyermekjogok, minden gyereket védeni, támogatni kell. Nem szabadna, hogy sérüljön az alapvető biztonsághoz, élelmiszerhez, ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz, oktatáshoz való joga egyetlen gyereknek sem. Számos országban természetesen mindez megvalósul, noha szinte sehol sem maradéktalanul. Gyereknapon azokra is gondoljunk, akiknek mindez nem adatik meg!

A cikk illusztrációit menekült kisfiúk, Roberto és Markusz készítették.