Amellett, hogy a nyárra feladott házi feladatokat „illik” elkészíteni, sok szülő plusz leckékkel próbálja formában tartani a gyermekét. Ennek legfőbb oka, hogy attól tartanak, kiesik az iskolás lurkó a gyakorlatból, és elfelejti mindazt, amit év közben tanult. Vajon jogos ez az aggodalom?
Szegleti Gabriella, a Bethesda Gyermekkórház klinikai szakpszichológusa külön blogbejegyzést szánt a fontos kérdés megválaszolására, hiszen a vakáció alatt nagyon sok szülő morfondírozik ezen.
A szakember rögtön az elején azt mondja, hogy igazuk van a gyerekeknek, amikor azt hangoztatják, hogy a nyári vakáció a feltöltődés és a pihenés ideje, nem pedig a lázas gyakorlásé, szintentartásé vagy épp felzárkóztatásé.
Tanuljon, de ne tananyagot!
„A gyerek akkor fog tudni igazán jól teljesíteni a következő tanévben, ha megfelelően kipiheni magát. Vagyis az a gyerek tölti jól a nyarat, aki arra használja fel, amire való: vakációzásra. Ami természetesen nem azt jelenti hogy a nap 24 óráját a számítógép vagy TV előtt tölti, hanem hogy sokat mozog, játszik, friss levegőn van, a családdal tölti az idejét, esetleg táborban, ahol új tapasztalatokat, barátokat szerezhet. És persze tanul, de nem tananyagot, hanem kerékpározni, úszni, főzni, barkácsolni stb. Így többet fog fejlődni, mint ha az egész nyarat tanulással tölti, hiszen az agy fejlődésének szempontjából a mozgásnak kiemelkedő szerepe van. Az új élmények pedig, az érdeklődést, valamint a tudás megszerzésére irányuló motivációt ébresztik fel a gyermekekben” – írja Szegleti Gabriella, akinek minden szavával egyetértünk.
Más kérdés, ha a gyerekek maguktól vennék elő a könyveket és a füzeteket. Ilyenkor természetesen nem kell megálljt parancsolni nekik, hiszen úgyis csak addig fognak a tanulással foglalkozni, amíg örömüket lelik benne és nem találnak annál izgalmasabb tennivalót.
A Bethesda Gyermekkórház pszichológusa azoknak a szülőknek is szolgált hasznos tippel, akik úgy érzik, hogy a gyereküknek be kell hozni egy kis lemaradást, netán a pedagógusok kérték, hogy a kicsivel tanuljanak otthon a szünetben: „Ilyenkor fontos, hogy az utolsó két hét hétköznapjaira – lehetőleg délelőttre – tegyük ezeket a tanulós órákat.”
Nyitókép: Getty Images