A NASA már 30 éve indított olyan kutatást, melyben a levegőminőséget javító növényfajokat kereste. Eleinte ezek hatását három vegyület semlegesítése kapcsán tesztelték – írja a Magyar Mezőgazdaság cikke alapján a Sokszínű Vidék.
A formaldehid, a triklóretilén és a benzol kiszűrésében, illetve megkötésében jeleskedtek a leghatékonyabban a vizsgált növények. Ezek az anyagok azok, melyek igen károsak az egészségünkre, és leginkább az őszi-téli időszakban a nagyon nagy mennyiségben telítődhetnek a lakásban a kevesebb szellőztetés miatt.
A cikk több olyan szobanövényt is említ, amelyek segíthetnek a levegőtisztításban.
A zöldike (Chlorophytum comosum) az egyik legismertebb szobanövény, többféle változata van az alapfajon kívül, például a szélesebb és csavart levelű. Rendkívül gyorsan növekszik, és az egyik legkiemelkedőbb faj a levegőtísztító képesség szempontjából.
Szintén az egyik leghatásosabb légtisztító szobanövénye a vizsgálatok szerint a dracéna (Dracaena marginata), amely nagyon strapabíró, tág tűrésű növény. Arra érdemes figyelni, hogy mérgező növény, ezért kisgyerekek és háziállatok mellett nem biztos, hogy jó választás.
Az anyósnyelvet (Sansevieria sp.) is a hatékony légtisztítót között említik, amely számtalan fajjal és fajtával rendelkezik, sok színváltozatban a kicsitől a nagy növésűig. Népszerű szobanövény, mert kevés a fényigénye.
A Magyar Mezőgazdaság által felsorolt többi fajta megtalálható a cikkükben, de azt is megemlítik, hogy a légtisztító növények sora még ezeken kívül is folytatható lenne, és gyakorlatilag bármilyen növényt is tartunk, az jó hatással van a szoba levegőjének összetételére, páratartalmára.