Család

Miben segíthet a leves, ha megfáztunk?

Valóban tud segíteni a betegségkor a húsleves?
2023. November 14.
(Kép forrása: Getty Images)

Bevett szokás, hogy főzünk egy finom húslevest megfázással, influenzával küzdő gyermekünknek, szeretteinknek, a kedvelt családi recept szerint. De valóban segíthet is ez az étel, ha betegek vagyunk? Vagy inkább csak pszichológiai támogatásként, kedvelt, házi komfortételként járul hozzá ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat?

A The Conversation-ön megjelent írásában Colby Teeman dietetikus és a Daytoni Egyetem dietetikai és táplálkozástudományi professzora kereste erre a választ. Ahogy írja, ő maga is jól ismeri a csirkehúsleves vonzerejét: a leves melegét, a csirke, a zöldségek és a tészta gazdag, zamatos ízét. A szakember szerint ami a leves jellegzetes ízét adja, az az „umami”, amit az ötödik ízérzetnek is szoktak nevezni az édes, a sós, a savanyú és a keserű mellett – és gyakran írják le „húsos” ízként is.

„Mindennek megvan az értelme, mert az aminosavak a fehérjék építőkövei, a glutamát aminosav pedig az umami ízű ételekben található meg. Nem minden umami étel hús vagy baromfihús; sajtnak, gombánk, miso-nk és szójaszósznak is lehet ilyen íze” – írja cikkében Teeman.

A szakember szerint a tanulmányok azt mutatják, hogy az íz kulcsfontosságú a csirkehúsleves gyógyító tulajdonságai szempontjából. „Amikor felsőlégúti betegséggel küzdő pácienst látok, észre szoktam venni, hogy sokan közülük hirtelen kevesebbet esznek, vagy egyáltalán nem esznek” – számolt be tapasztalatairól a szakember, aki elmagyarázta, hogy ennek az oka az, hogy az akut betegségek gyulladásos reakciót váltanak ki, ami csökkentheti az étvágyat. Ha nincs kedvünk enni, akkor pedig valószínűleg nem kapjuk meg a szükséges tápanyagokat, ami nem előnyös az immunrendszer egészsége és a felépülés szempontjából.

A kutatások szerint azonban a húsleves umami íze fokozhatja az étvágyat, más tanulmányok alapján pedig a tápanyagok emésztését is javíthatja. A cikk szerint amint az agyunk érzékeli a nyelvünk ízlelőbimbóin keresztül az umamit, beindítja az emésztőrendszerünket, hogy könnyebben tudja emészteni a fehérjéket. Ez pedig a megfázás alatt tapasztalt emésztőrendszeri panaszokat is enyhítheti.

A további előnyök mellett a szakértő azt is említi, hogy az orrdugulás ellen is hasznos lehet a leves. Gyulladás akkor jön létre, amikor a fehérvérsejtek az érintett szövetekbe vándorolnak, hogy elősegítsék a gyógyulást. Ha ez a felső légutakban jelentkezik, akkor olyan gyakori megfázásos és influenzás tünetek jelentkeznek, mint az orrdugulás vagy az orrfolyás, a tüsszögés, a köhögés és a sűrű orrváladék.

Ezzel szemben az alacsonyabb fehérvérsejt-aktivitás az orrjáratokban csökkentheti a gyulladást az írás szerint. Tanulmányok alapján pedig a húsleves csökkentheti a gyulladt szövetekbe jutó fehérvérsejtek számát – pontosabban gátolva a neutrofilek, egyfajta fehérvérsejtek azon képességét, hogy a gyulladt szövethez juthassanak.

Teeman azt is kiemelte, hogy fontos a leves hozzávalóit is figyelembe venni ahhoz, hogy a hatását megértsük. A házi készítésű levesben lévő csirkehús teljes fehérjeforrás a szervezetnek a fertőzés elleni küzdelemben, a zöldségek vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat tartalmaznak, a tészta pedig könnyen emészthető szénhidrát, ami energiát ad a regenerálódáshoz.

De még a leves melege is hasznos lehet: a folyadék elfogyasztása és a gőzök belélegzése emeli az orrjáratok és a légutak hőmérsékletét, ami segíthet lazítani a sűrű orrváladékot – a forró vízzel összehasonlítva pedig hatékonyabb ebben a leves. Továbbá a váladékot segíthetnek oldani a levesben található fűszerek is, mint például zöldfűszerek, a bors és a fokhagyma. A vizet és elektrolitokat tartalmazó húsleves pedig segíti a szervezet hidratálódását.

A szakértő úgy foglalja mindezt össze, hogy ugyan a csirkehúsleves nem csodaszer a nátha és az influenza ellen, de besegíthet a gyógyulásban.