Névadási tippek, jó tanácsok
Koronként és kultúránként eltérő, hogy milyen kereszt- vagy utónevet szánnak a szülők a gyerekeiknek. Természetesen az aktuális trendek is befolyásolják a névválasztást. Országonként eltérő, hogy hány utónevet engedélyeznek és az is, hogy a szülők teljesen szabadok-e a gyermekük névválasztását illetően.
Mire érdemes odafigyelni?
Vezetéknévvel együtt
Először is érdemes a vezetéknévvel együtt gondolkozni, ha utónevet választunk. Főszabályként elmondható, hogy rövid vezetéknévhez kevésbé passzol egy szintén rövid utónév és fordítva is igaz ez: egy kacifántos hosszú vezetéknévhez nem illeszkedik jól egy hosszú utónév.
Magán-és mássalhangzók
A magán-és mássalhangzókra is odafigyelhetünk: ha magánhangzóra végződik a vezetéknév, akkor nehezebb kiejteni és rosszabbul is hangzik egy szintén magánhangzóval kezdődő utónév. A vegyes hangrendű neveket sokan szebbnek, zeneibbnek tartják, nyelvtörő érzésünk lehet attól, ha ugyanazok a magánhangzók szerepelnek mindkét névben.
Monogram
Odafigyelhetünk a monogramra is és persze arra leginkább, hogy a teljes név ne legyen sértő vagy nevetséges.
Ha a vezetéknév gyakori
Ha a vezetéknév nagyon gyakori, akkor érdemes egy kicsit különlegesebb utónevet választani, leginkább azért, hogy ne találja szembe magát a gyerekünk egy teljesen azonos névvel. Persze a különlegességet sem kell túlzásba vinni: szükségtelenül is magára vonhatja a figyelmet egy extrém névvel.
A név jelentése
Fontos kérdés lehet a név jelentése is, bár viszonylag kevés olyan név van, aminek bárki kapásból tudja a jelentését. Másrészt viszont szép gesztus lehet a szülők részéről, ha olyan jelentésű nevet választanak, ami tükrözi a gyermekük iránti érzelmeiket.
Az összes jó tanács azonban semmit nem ér, ha nem a szülők választják meg a gyermekük nevét. Ne feledd, a névválasztás egy életre szóló döntés. A szülő feladata és felelőssége a megfelelő név kiválasztása, ebben sem érdemes másra hallgatni.
Kapcsolódó cikkeink: