Tudjuk, hogy egy generációval korábban alig volt olyan baba, aki ne kapott volna feles tejet pár hónaposan. Mégis azt kell, hogy mondjuk, nem ajánlott sem a feles tej, sem a tej túl korán és túl nagy mennyiségben sem. Méghozzá azért nem, mert a tejtermékek magas fehérjetartalmuk miatt megterhelhetik a gyerekek emésztőrendszerét és veséjét.
Sem tehén, sem kecsketej
Sem tehéntej, sem házitej, sem kecsketej nem adható egy éves kor alatt. Lényegtelen, hogy melyik állattól származik a tej, állati eredetű tej még hígított formában sem (ez a sokat emlegetett feles tej) adunk a babának. Az állati eredetű tejben olyan fehérjék találhatóak, amelyek megterhelik a baba emésztőrendszerét. Ezen az sem változtat, ha „csak” alapanyagként használjuk (pl. főzelékhez, péphez), tehát egy éves kor alatt ebben a formában se adjunk tejet a babának.
A tehéntej adását sok szakember 3 éves korig nem javasolja.
Sőt, hogy még fokozzuk: növényi tejek sem javasoltak 1 éves kor alatt. Ami javasolt az a szoptatás: napi 500 ml tejalapú táplálék (ez lehet tápszer is, anyatej hiányában).
Amennyiben gyermekednek speciális igényei vannak, pl. tejfehérje-allergia miatt, anyatej hiányában gyermekorvosod fog számára megfelelő tejalapú táplálékot javasolni!
A különböző tejtermékeket nem ugyanakkor kell bevezetni. Vannak olyan tejtermékek, amelyeket már 8-9 hónapos kortól adhatunk a babának, más termékeket csak sokkal később. Ne felejtsük el, hogy mindig kis adagban, lassan, fokozatosan vezessünk be egy-egy új terméket.
Mit mikor?
Abban az esetben, ha gyermeked egészséges, nincs szüksége speciális táplálásra, akkor a baba betöltött 8 hónapos kora után meg lehet kezdeni a tejtermékek bevezetését. Először jöhet a
– natúr joghurt (gyümölcsjoghurt babának a cukortartalma miatt nem javasolt)
– kefír
9 hónapos kor után:
– sovány sajt
10 ónapos kor után:
– túró (adható natúr túró babának, de a krémtúró, a Túró Rudi a cukortartalma miatt nem javasolt)A kis adag (1-2 kanállal) mellett azt is szokták javasolni, hogy tízóraira adjunk az új ételből, mégpedig azért, hogy legyen elég időd arra, hogy megfigyeld, hogyan reagál rá.
Tejtermékek bevezetése babáknak 1 éves kor után:
– gyümölcsjoghurtok (erősen javasolt , hogy te magad készítsd el otthon: natúr joghurtból és friss gyümölcsből, hogy ne tartalmazzon hozzáadott cukrot)
– tejföl
– vaj és vajkrémek (alaposan olvasd el az összetevő listát, mert tartalmazhat olyan komponenst, amely adása még nem ajánlott)
Tejtermékek bevezetése babáknak 3 éves kor után:
– tehéntej (1 éves kor alatt semmiképp nem ajánlott, számos szakember azonban kifejezetten javasolja, hogy várjátok meg a baba 3 éves korát), illetve a tehéntejből készített egyéb italok, pl. kakaó. Ebbe a kategóriába tartozik a kecsketej, a bolti és házi tej is.
– zsírosabb sajtok, krémsajtok
– kecskesajt
– juhsajt, juhtúró
– tejszín
– Túró Rudi és egyéb tejdesszertek, pl. tejberizs, puding, tejkrém, krémtúró (esetleges hozzáadott cukortartalmuk miatt csak korlátozott mennyiségben, próbáld ki inkább a cukormentes termékeket)
Kapcsolódó cikkeink: