Család

Térképen ellenőrizhetjük, mennyi ólom van a csapvízben

Térképes alkalmazás segítségével bárki ellenőrizheti, hogy a lakóhelyén mekkora az ivóvízben előforduló ólom kockázata. Főként a kismamákra és a gyerekekre jelent veszélyt az ólomszennyeződés.
2024. Január 03.
Csapvíz
Kép: Getty Images

„A csapvízen keresztüli ólombevitel kockázata közel 700 ezer főt érinthet a fővárosban és a nagyvárosokban” – figyelmeztet Facebook-bejegyzésében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Az NNGYK térképes alkalmazásával bárki ellenőrizheti, hogy lakóhelyén milyen mértékű az ivóvízben előforduló ólom kockázata.

Az NNGYK tájékoztatása szerint az ólom egy mérgező nehézfém, amelynek káros egészségügyi hatásai napjainkra jól ismertek. Nem volt azonban ez mindig így, az elmúlt évszázad első felében például még világszerte használták vízvezetékek alapanyagaként. Ma is elsősorban az ivóvízhálózatba beépített szerkezeti anyagokból kioldódva kerülhet ólom a csapvízbe.

Az NNGYK felmérése szerint csapnyitáskor a hazai épületek 14, egyperces folyatást követően pedig 6 százalékában haladja meg a víz ólomtartalma az egészségügyi határértéket (10 mikrogramm/liter). A magas ólomkoncentráció magzatoknál és hat éven aluli kisgyermekeknél károsan befolyásolhatja a központi idegrendszer fejlődését. Felnőtteknél olyan problémákkal hozható összefüggésbe, mint a vérszegénység, idegrendszeri panaszok, vesekárosodás.

(HáziPatika)