A Norvég Műszaki- és Tudományos Egyetem (NTNU) kutatója nemrégiben megvizsgálta a kérdést: vajon miért tartjuk a bal vagy a jobb karunkban a babákat? Kézenfekvőnek tűnik, hogy ezt a jobb- vagy balkezességünk befolyásolja.
Audrey van der Meer, az egyetem neuropszichológia professzora, az Infancy folyóiratban közzé tett tanulmány szerzője elmondta, hogy az emberek zöme a bal karján tartja a babát. Egy korábbi felmérésben megvizsgált több mint 700 ember esetében ezek háromnegyede a nem domináns karján tartotta a babát, vagyis a jobbkezesek a bal karjukon. A kutató most ezt a vizsgálatot terjesztette ki, szélesebb kört vizsgálva.
Egy másik elmélet is felmerült egyébként: az egyik a hallással volt összefüggésben. A bal oldali érzékszerveinkről érkező jelek, amelyek a jobb agyféltekébe jutnak, ahol az érzelmek feldolgozása zajlik, így talán könnyebben értelmezhetjük a babák érzelmeit, ha a bal fülükkel halljuk.
“Tíz emberből kilenc jobbkezes. Úgy gondoljuk, ez a legjobb magyarázat arra, hogy miért tartja az emberek többsége a bal, és nem a domináns karján a babákat” – mondta van der Meer.
Sokszor, amikor a karunkban tartjuk a babát, valami mást is csinálunk közben, ehhez pedig a domináns kezünkre van inkább szükség. Ez azt is jelenti, hogy a balkezesek inkább a jobb karjukban,kezükben fogják tartani a babájukat.