A válaszokból az derül ki, hogy a közoktatás fejlettsége és a családpolitika nagyban meghatározza, hogy a világban hol jó ma gyereknek lenni, írja a Blikk a usnews.com felmérése nyomán. A válaszadóknak nyolc tényezőről kellett kifejteniük a véleményüket: emberi jogok, nemek közötti egyenlőség, jövedelmi egyenlőség, biztonság, közoktatási rendszer fejlettsége, közegészségügyi rendszer fejlettsége, családbarát, boldogság.
Íme az első 5 ország, ahol ma a legjobb gyereknek lenni.
1. Svédország
Svédországban a szülők 480 nap fizetett szülési szabadságot kapnak, örökbefogadás esetén is. A svédek úgy vélik, hogy a társadalmat leginkább az oktatás révén lehet alakítani, emiatt sok pénzt áldoznak rá. Az oktatás ingyenes: a tankönyveket, valamint az összes eszközt (laptopot, tabletet is), az étkezést és az utazásokat is állami költségvetésből fizetik. Kevesebb hangsúlyt fektetnek a tárgyi tudásra, a készségfejlesztésen van a hangsúly.
2. Norvégia
Norvégiában a szülők dönthetik el, hogy 49 hét fizetett szabadságot vesznek ki, vagy esetleg 59 hét szülési szabadságot a fizetésük 80 százalékával. A svédországihoz hasonlóan a norvég oktatási rendszer is teljesen ingyenes. A világ megismerésére helyezik a hangsúlyt, továbbá a hétköznapi életben alkalmazható tudásra. Alapelvnek számít náluk az egyenlőség: nem stresszelik a gyereket, a verseny szó pedig lényegében ismeretlen számukra.
3. Finnország
Finnországban a terhes nők 40 munkanap fizetett szabadságot vehetnek ki, továbbá mindkét szülőnek jár 160 munkanapnyi szabadság. A finn oktatási rendszerben kizárólag a felsőoktatás fizetős. Az oktatás során a gyerekek egyéni igényeit, képességeiket teljes mértékben figyelembe veszik. A tanárok ráadásul maguk választhatják ki a tankönyveket, oktatási segédanyagokat és a pedagógiai módszert is.
4. Dánia
Dániában mindkét szülőnek 24 hét fizetett szülői szabadság jár a baba érkezését követően, valamint 4 hét a szülés várható ideje előtt. A dániai oktatás során leginkább gondolkozni tanítják meg a gyerekeket. Továbbá fontosnak vélik, hogy a feladatok végzése közben is jól érezzék magukat a diákok. Az éneklés, illetve a szabad levegőn mozgás pedig a mindennapi iskolai élet része.
5. Hollandia
Hollandiában a gyermek születése után 26 hét szülői szabadságot kap az egyik szülő. Ebből kilenc hét a fizetett szabadság. A másik szülő 6 hét fizetett szabadságra jogosult, amit a baba születésétől számított fél éven belül muszáj kivenni. A holland oktatásban jelentős szerepet kap a kritikai gondolkodás és együttműködés megtanulása. Nem a tárgyi tudásra helyezik a hangsúlyt, még inkább a képességfejlesztésre, az együtt gondolkodásra.