Gyerek

A tanulási és a problémamegoldó képességet is fejleszti, ha hangszeren tanul a gyerek

Mindegy milyen hangszert választ, számos előnnyel jár a zenetanulás.
2024. Április 18.
kisfiú gitározik
Kép: Getty Images

Milyen előnyökkel jár, ha hangszeren tanul a gyerek?

Nem úri huncutság a zenetanulás és nem is azért érdemes ösztönözni rá a gyereket, hogy később feltétlenül ünnepelt zenész legyen. A hangszeres tanulás növeli az önbecsülést, a kreativitást, jó hatással van a tanulási, kognitív és szociális képességekre. Erősíti a fegyelmet és a figyelmet, a memóriát, az összpontosítási képességet és oldja a stresszt. A zene a verbális és nonverbális képességeket, segíthet bizonyos nyelvi hátrányok leküzdésében is. Ahogy a sport, a zenélés is megtanít a másokkal való együttműködésre, a csapatban gondolkodásra, a másikra való odafigyelésre. Nem utolsó sorban egy egész életre munícióval szolgál, a zene iránti szeretetet alakítja ki.

Hány éves kortól kezdjünk bele?

Erről a kérdésről megoszlanak a vélemények. Korábban úgy tartották, hogy érdemes minél fiatalabb korban, de mindenképp 9 éves kor előtt megkezdeni a zenetanulást. Ennek az az oka, hogy a zenei fejlődés 9 éves kor körül lelassul, ezért még ezt megelőzően érdemes elkezdeni zenét tanulni. Ugyanakkor egy 2011-es kutatás megállapította, hogy a rendszeres mentális gyakorlás még felnőttek agyában is képes olyan változásokat előidézni, amelyekről korábban úgy vélték, hogy csak gyermekkorig lehetséges, írja a mindennapipszichologia.hu. Így ma már nem állja meg a helyét az a feltételezés, hogy 9 éves kor után (vagy akár felnőttként) teljesen felesleges lenne hangszeren tanulni.

Egy másik szempont, ami alapján érdemes mérlegelni, hogy mikor kezdődjön meg a zenetanulás, az az, hogy képes-e a gyerekünk arra, hogy hetente 1-2 alkalommal végig koncentráljon 45 percet és otthon rendszeresen gyakoroljon. Az sem mindegy, hogy milyen hangszerről beszélünk egyáltalán, például furulyázni már egészen kicsi korban is működhet, de például a szaxofonozás 10 éves kor alatt nem ajánlott, részben a hangszer súlya miatt, részben azért, mert a fogazatban elengedhetetlen a már állandó két középső fog megléte alul és fölül is.

A hangszerválasztás egyébként is kardinális kérdés, hiszen mindenki abba fektet nagy energiákat, amit szeret csinálni, ami érdekli. Így érdemes több hangszert megmutatni a gyereknek (erre van lehetőség a zeneiskolákban), lehetőséget teremteni arra, hogy kipróbálhassa és eldönthesse melyiken szeretne tanulni. A motiváció mint minden tanulási helyzetben, a zenetanulásban is kulcsfontosságú.

(parents.com, livescience.com, mindennapipszichologia.hu)