Család

4 módszer, amivel mentálisan erős gyereket nevelhetsz a pszichológusok szerint

Minden szülő azt szeretné, ha a gyereke képes lenne szembenézni és megbirkózni az élet kihívásaival.
2024. Május 06.
kisfiú mászik
Kép: Getty Images

Mit jelent mentálisan erősnek lenni?

A mentálisan erős emberek számos olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek nagyobb valószínűséggel teszik őket boldog és sikeres emberekké, ilyen az önbizalom, a kitartás és a rugalmasság. Íme négy dolog, amit a szülők tehetnek azért, hogy mentálisan erős gyerekeket neveljenek.

Önbizalom és motiváció

Amy Morin pszichoterapeuta szerint az önbizalom és a motiváció a mentális erőnlét fontos aspektusai, ami azt jelenti, hogy a gyerekeknek nem szabad másoktól függeniük, hogy jól érezzék magukat a bőrükben.

Segíthetsz a gyereknek abban, hogy megerősítsék magukat, ha azt tanítod nekik, hogy „ők a felelősek azért, ahogyan gondolkodnak, éreznek és viselkednek – függetlenül attól, hogy a körülöttük lévők hogyan teljesítenek” – mondja Morin.

Kihívások

Nehéz lehet végignézni szülőként, ha a gyereked elbukik valamiben. A szülőknek mégis meg kell mutatniuk a gyerekeiknek, hogy egy kihívás felvállalása sok mindent megtaníthat nekik – például azt, hogyan teljesítenek nyomás alatt -, akár sikerül, akár nem.

“Dicsérjük meg a gyerekeket, amikor bátrak” – javasolja Mary C. Murphy pszichológus. Segíts nekik elgondolkodni azon, hogy mit tanultak, és hogyan tudják alkalmazni ezeket az új készségeket a jövőben.

Próbálj meg személyes történeteket mesélni a gyerekeknek azokról az alkalmakról, amikor nehéz helyzetekben kitartottál, és arról, hogy mit tanultál a múltbeli hibáidból – tanácsolta Murphy. „Az ilyen típusú történetek segítenek normalizálni és megmutatni a gyerekeknek, hogy szinte minden, amit érdemes csinálni, általában egy kis küzdelemmel jár, különösen az elején” – írta.

Legyél optimista

A hozzáállásod fertőző lehet, ezért a gyermekpszichológusok szerint fontos, hogy a szülők milyen viselkedést mutatnak a gyermekeiknek. Ebbe beletartozik az optimizmus is, amely Wendy Suzuki idegtudós szerint a mentális erő kulcsfontosságú összetevője. Az optimista, reménykedő gyerekek úgy érzik, jobban irányítják saját életüket, és jellemzően magabiztosabbak, amikor új kihívásokat vállalnak – mondta Michele Borba pszichopedagógus. Az optimizmus tanulható és tanítható.

Tanítsd meg nekik, hogyan és mikor kérjenek bocsánatot

A mentális erősség egyik legfontosabb aspektusa az érzelmi intelligencia, amely magában foglalja az empátiát és az önismeretet. “Tanítsd meg a gyerekeidnek, hogy mennyire fontos mások és önmaguk tisztelete – beleértve a mások álláspontjának meghallgatását és az őszinte bocsánatkérést, ha valakit megbántottak” – tanácsolta Morin.

Ez nem jelenti azt, hogy állandóan bocsánatot kellene kérniük: Morin óva intett attól, hogy a „mérgező önhibáztatás” csapdájába essenek. A mentálisan erős emberek „felelősséget vállalnak a viselkedésükért” – írta.

(cnbc.com)