A Science című folyóiratban közzétett tanulmányukban ausztrál kutatók azt állítják, a terhesség kilenc hónapja csaknem 50 ezer kalóriát igényel. Ez körülbelül 28 liter Ben and Jerry’s fagylaltnak felel meg, és lényegesen több, mint amire a kutatók számítottak – ismerteti a kutatást a New York Times.
A korábbi becslések alacsonyabbak voltak, mert azt gondolták, hogy az energia nagy része a magzatban tárolódik. Dustin Marshall, az ausztráliai Monash Egyetem evolúcióbiológusa és diákjai azonban felfedezték, hogy a baba szöveteiben tárolt energia a terhesség teljes energiaigényének csak mintegy 4 százaléka. A másik 96 százalékot a nő saját teste által igényelt plusz „üzemanyag” teszi ki.
Ez a felfedezés Dr. Marshall hosszú ideje tartó anyagcsere-kutatásaiból származik. A különböző fajoknak eltérő energiaigényeket kell kielégíteniük. A melegvérű emlősök például képesek állandó testhőmérsékletet fenntartani, és aktívak maradnak akkor is, ha a hőmérséklet csökken. A melegvérűségnek azonban hátrányai is vannak. A magas anyagcsere-frekvencia fenntartásához az emlősöknek folyamatosan fűteniük kell a kemencét. A hidegvérű kígyók ezzel szemben akár hetekig is elvannak étkezés nélkül.
Marshall több tucat állatfaj esetében állította össze az életük során elfogyasztott energia teljes leltárát, és eközben felismerte, hogy a legtöbb nősténynek nemcsak a saját testét kell táplálnia, hanem további energiát kell az utódaikba is juttatnia. A kutató és diákjai átfésülték a tudományos szakirodalmat olyan információkért, mint például az egyes utódok szöveteiben tárolt energia. Megvizsgálták a nőstények általános anyagcseréjét is szaporodás közben. Az adatok összesítésével 81 fajt néztek át, abból a szempontból, hogy mennyi energiára van szükségük a szaporodáshoz.
Azt találták, hogy az adott állat mérete nagyban befolyásolja, hogy mennyi energiára van szüksége a szaporodáshoz. A mikroszkopikus állatok például kevesebb mint egy milliomod kalóriát igényelnek egy utód létrehozásához, ezzel szemben egy fehérfarkú szarvas sutájának több mint 112 ezer kalóriára van szüksége egy utód létrehozásához és kihordásához. A faj anyagcseréje is szerepet játszik, a melegvérű emlősök háromszor annyi energiát használnak fel, mint az azonos méretű hüllők és más hidegvérű állatok.
A legnagyobb meglepetést az okozta, amikor megállapították, hogy sok faj esetében a terhesség energiaigényei nagyok. A legszélsőségesebb eredmények az emlősöknél születtek, a nőstény emlősök által a vemhesség alatt felhasznált energiának átlagosan csak 10 százaléka ment az utódokba. Ennek számos oka lehet, sok faj például méhlepényt hoz létre, hogy tápanyagokat juttasson el az embrióhoz. Dr. Marshall gyanítja, hogy az ember energiaigénye azért ilyen különösen magas, mert a nők tovább maradnak terhesek, mint a legtöbb más emlős.
Dr. Marshall szerint az új eredmények azt is megmagyarázhatják, hogy a nőstény emlősök miért fordítanak annyi erőfeszítést a kicsinyeik gondozására, miután azok megszülettek: azért, mert a terhesség alatt annyi erőfeszítést tettek.