A klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá váltak a hőhullámok, és ez a születésekre is hatással van, derül ki egy új tanulmányból. A kutatásban 25 évnyi, 53 millió születést vizsgáltak amerikai kutatók, akik arra a következtetésre jutottak, hogy a koraszülések valamivel gyakoribbá válnak a melegebb, hosszabb hőhullámok idején, írja a Science Alert.
Lyndsey Darrow, a Nevadai Egyetem epidemiológusa és munkatársai az 1993 és 2017 közötti amerikai országos születési nyilvántartásokat elemezték az Egyesült Államok 50 legnépesebb nagyvárosában, ahol a hőhullámok 24 százalékkal intenzívebbek, és kétszer olyan gyakran fordulnak elő ma, mint az 1960-as években. A nagyvárosokban ez azt eredményezte, hogy a koraszülések aránya kis mértékben nőtt a helyi hőmérséklet emelkedésével. Ez a jelenség leginkább az alacsonyabb társadalmi-gazdasági csoportok körében volt megfigyelhető.
A kutatók hangsúlyozták, hogy az eredmények egyelőre csupán összefüggések, és nem ok-okozati összefüggések. Persze nemcsak a hőhullámok befolyásolják a terhességet, hanem az elhúzódó, átlag feletti hőmérséklet is.