Richard Scarry állatkarakterei úgy élnek, ahogy mi, emberek: iskolába járnak, dolgoznak, vásárolnak, orvoshoz mennek, ha betegek, és persze az étkezések is fontosak a számukra.
Cicó és a többiek apukája
Richard Scarry 1919. június 5-én Bostonban született. Iskolái elvégzése után a helyi szépművészeti múzeumban folytatta tanulmányait. Az USA hadseregének térképeket és grafikákat készített a világháború alatt, majd több magazinnál is dolgozott.
Az 1940-es években ismerkedett meg későbbi feleségével, Patricia Murphyvel, akinek több könyvét is illusztrálta. 1949-ben kopogtatott be először gyerekkönyvével a New York-i Golden Books Kiadó ajtaján. A Tesz-Vesz város lakóiról szóló első kötet (Best Word Book Ever) 1966-ban jelent meg. Magyarországon a nyolcvanas évektől kezdve olvashattak Cicóról és barátairól a lelkes rajongók.
Örökségét fia, ifj. Richard „Huck” Scarry viszi ma tovább, aki már gyerekkorában is segített kiszínezni apja néhány történetét. A mesék egyik legnépszerűbb karakterét, Cicót (angolul Huckle) róla formázta édesapja. Huck Scarry többször járt már Budapesten, és különféle rendezvényeken együtt rajzolt a kis rajongókkal. 2024 őszén a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon a Móra Kiadó vendége lesz.
Tesz-Vesz városban ma is zajlik az élet
A Tesz-Vesz város segítségével felfedezhetjük az iskolát, megismerhetünk különféle foglalkozásokat, járműveket, népeket és országokat. Ebben a különleges világban a szereplők hétköznapi élethelyzetekben mutatnak példát arra, hogyan lehet egymást és a világot tisztelve, derűsen élni.
Hibázni vagy csintalankodni persze lehet, de nem a másik rovására. Akadnak komisz karakterek is a könyvekben, de ők jellemzően pórul járnak, hiszen viselkedésükkel éppen hogy kirekesztik magukat az egyébként barátságos és befogadó állat-társadalomból.
A Móra Kiadónál közelmúltban megjelent Asztalhoz! című könyvből a gyerekek olvasás közben könnyen megérthetik, hogyan kerül az étel az asztalra, illetve megtudhatják, hogyan viselkedjünk illedelmesen, ha együtt étkezünk.
Nyitókép: Móra Kiadó