Család

5 szuper könyv anyának, apának és a gyerekeknek

Egy klassz könyv még a rekkenő hőséget is feledtetheti: Komisz krokodilok, Kleopátra és szülői önfejlesztés dobhatja fel a szünetet!
2024. Július 17.

A nyári szünetben a legjobb, ha nem a négy fal között ücsörgünk, a nagy melegben viszont nem szerencsés hosszú időre kimozdulni. Néhány üdítő könyvújdonság segíthet, hogy könnyebben viseljétek a kánikulát és nem mellesleg felejthetetlen olvasó-élményeket szerezzetek! 

A kisebbektől a kamaszokon át a felnőttekre is gondoltunk, így túlzás nélkül állítjuk, hogy az egész család találhat magának tartalmas olvasnivalót, ha nyitott arra, hogy könyvekkel tegye színesebbé a vakáció heteit. Dr. Máté Gábor könyvének új, bővített kiadásának még a legszűkösebb kézipoggyászban is érdemes helyet csinálni!

ROBERT HEIDBREDER: Kroki-dili

Mire készülnek ezek a krokik már megint? E habókos hüllő haverok világában a hecc és a hepaj sosem ér véget. Az Open Kiadó hozta el nekünk ezt a könyvet, melyben két dilis krokitörténet rejlik: ha épp nem munkájuk közben tréfálják meg egymást szüntelen, akkor kórusban zengik a krokidalokat. Szabó T. Anna varázslatos fordítását Rae Maté remek rajzai teszik teljessé, aki Kanadában él boldogan férjével, dr. Máté Gáborral. Egy könyvnyi pikkelyes sziporka az egész családnak! Itt bele is lapozhatsz!

POLGÁR JUDIT: Sakkpalota – Keresztes Király kalandjai

Polgár Judit, minden idők legjobb női sakkozója, varázsvilágba kalauzolja 4–8 éves olvasóit. Judit segítségével a gyerekek bebarangolhatják a Sakkpalotát, amelyben a sakkfigurák kalandjait követhetik nyomon, közben pedig a sakkjáték alapjait is elsajátíthatják.

Judit és a hat sakkfigura segítségével a gyerekek különféle képességeit fejleszthetjük. Minden bábu más-más területen segít elmélyíteni és kibontakoztatni a gyerekek tudását: a kommunikációt, a mozgást (mind a nagymozgást, mind a finommotorikát), az önvezérlést és az önirányítást, a memóriát, a kreativitást, a kombinációs készséget és az együttműködést. Mindezt játékos és kreatív feladatok segítségével, amelyeket a kicsik valóban igazi kalandnak élhetnek meg.

A sakk szabályait észrevétlenül elsajátítva a gyerekek magabiztosan eligazodhatnak a színek, formák és irányok világában, fejleszthetik a beszédkészségüket és a memóriájukat. A kreativitás és a mozgás mellett az önvezérlés is hangsúlyt kap. A kreativitás kibontakoztatása sokféle eszközzel történik, és az együttműködést is fejleszti.

A Sakkpalota varázsvilágába bármikor beléphetünk, Judit kalauzolásában olyan képességekre tehetünk szert, amelyek a mai világban már nélkülözhetetlenek. A kötetek a tanulás sorrendjében jelennek meg: Bumm Bástya kalandjai, Futi Futó kalandjai, Vendi vezér kalandjai, Keresztes Király kalandjai, Hopp Huszár kalandjai és Pici Gyalog kalandjai. A sorozatnak ebben a kötetében Keresztes Királlyal ismerkedhetünk meg. Itt bele is lapozhatsz!

DOMINIC SANDBROOK: Kleopátra, a Nílus királynője

A Kalandozások a történelemben sorozat kötetei múltunk egy-egy korszakának eseményeit mutatják be, valós szereplők lélegzetelállító és olykor hátborzongató kalandjain keresztül. Alig hinnéd, hogy a történelem ilyen kalandos és izgalmas is lehet!

Az ifjú Kleopátra a világ leggazdagabb dinasztiájának sarjaként egész életében dicsőségről és hódításról álmodott. Amikor sikeresen legyőzi testvéreit az egyiptomi fáraó címéért vívott harcban, biztos benne, hogy az isteneknek nagy tervei vannak vele. Otthona, Alexandria a tudomány fellegvára, ő pedig kiemelkedik környezetéből eleganciájával, páratlan nyelvtudásával, világszerte irigyelt függetlenségével. Ekkor azonban a főváros kikötőjébe bevitorlázik Julius Caesar hadiflottája, és Egyiptom sorsa hirtelen kiszámíthatatlan fordulatokat vesz…

Dominic Sandbrook minden idők leghíresebb királynőjét követi a nyüzsgő Rómába, majd Antonius oldalán a Földközi-tengerre, porfelhős sivatagi hadjáratokba – egészen egy kígyómarásig, ami megváltoztatta a történelem menetét.

A Kalandozások a történelemben sorozat a 21. századi gyerekek számára eleveníti meg a múltat. A történetek minden részletükben legalább olyan rettenetesen izgalmasak, mint Harry Potter kalandjai. A különbség csak annyi, hogy ezek az események valóban megtörténtek… Itt bele is olvashatsz!

DR. MÁTÉ GÁBOR: A család ereje – Ragaszkodj a gyermekeidhez!

Az új kiadás új fejezetben tárgyalja, hogy a Covid-járvány óta miért nőtt meg sokkoló mértékben a mentális betegségek aránya a fiatalkorúaknál, feltárja az érzelmi jólét gyökereit, és megerősíti az egészséges gyerek-felnőtt kapcsolat kiemelkedő fontosságát.

Dr. Máté Gábor és dr. Gordon Neufeld pszichiáter egyesült erővel elemzik korunk egyik legégetőbb problémáját, miszerint a kortársak egyre inkább átveszik a szülők szerepét gyermekeink életében. A gyerekek társaiktól tanulják meg, mi a jó és mi a rossz, milyenek legyenek, hogyan viselkedjenek, ez azonban szétzilálja a családokat, megmérgezi az iskola levegőjét, agresszivitással és korai szexualitással teli ifjúsághoz, a kamaszbandák, az iskolai erőszak, a kamaszkori öngyilkosságok számának emelkedéséhez vezet. Ne hagyjuk!

A bennünk szunnyadó természetes szülői ösztönöket felébresztve, A család ereje segítségével arra koncentrálhatunk, hogy milyen szerepet kell betöltenünk a gyerekeink életében. Az a modern rögeszme, hogy a szülői nevelés olyan készségek együttese, amelyekre akkor tehetünk szert, ha a szakértők tanácsait követjük, valójában az intuícióink és a gyermekkel való kapcsolatunk elvesztéséből fakad.

A szülőség ugyanis nem más, mint kapcsolat. Ha a szülői szerepünk biztos lábakon áll, a természetes ösztöneink aktiválódnak, és eligazítanak bennünket azzal kapcsolatban, hogy hogyan neveljük és oktassuk a gondoskodásunkra bízott gyermekeket. A titok nyitja, hogy minden, velük való érintkezésben tiszteletben kell tartanunk a gyermekeinkkel való kapcsolatot.

Modern szülőkként tudatosítani kell magunkban, hogy mi az, ami hiányzik, miért és hogyan nem működnek a dolgok a kis- és kamasz gyermekeink nevelésében és oktatásában. Ez a tudatosság felkészít minket arra a kihívásra, amelyet a gyermekeinkkel való olyan kapcsolat kialakítása jelent, amelyben mi, gondoskodó felnőttek visszaszerezhetjük az irányítást anélkül, hogy erőszakhoz és a mesterségesen kiagyalt következmények eszközéhez folyamodnánk annak érdekében, hogy a gyermekeink együttműködjenek velünk, engedelmeskedjenek nekünk és tiszteljenek bennünket. 

A család ereje visszahelyezi jogaiba a szülőt, az elméleti háttér megismertetésén túl pedig gyakorlati tanácsokkal szolgál, hogy visszataláljunk ősi szerepünkbe. Segít, hogy gyermekeinknek irányt mutassunk, hogy meg – tapasztalhassák a család erejét. Itt bele is olvashatsz!

BOJTI ANDREA: A magabiztos szülő

Vajon sérül a kötődés, ha tegnap mérgemben rákiabáltam a gyerekre? Normális, ha az óvoda második hetében még mindig sírással indul a reggel? Traumatizálom a zokogó babát, ha nem tudom rögtön felvenni? Számtalan ilyen kérdést kap nap mint nap a gyermekpszichológusként dolgozó szerző a saját bizonytalanságuktól szenvedő kisgyermekes szülőktől. A bizonytalanság oka, hogy ma már jóval kevesebb a követendő családi minta, az újdonsült szülőket ritkábban veszi körül támogató, segítő közösség.

Az internetről áradó információdömpingben pedig egymásnak ellentmondó elméletek, kéretlen, sokszor laikus tanácsok és ítélkező megjegyzések záporoznak rájuk. Hogyan szerezhetjük meg szülőként azt az önismeretet és magabiztosságot, amely elengedhetetlen a válaszkész, ám következetes gyerekneveléshez? Ebben nyújt segítséget ez a könyv.

Bojti Andrea klinikai gyermek- és ifjúságpszichológus valós eseteken keresztül mutatja be a gyereknevelés alapdilemmáit, és igazít el az egymásnak ellentmondó elméletek útvesztőjében. A csecsemő- és kisgyermekkorra fókuszáló könyv gyakorlati tanácsokkal segít a szülői önismeret útjára lépni, hogy képesek legyünk egyre tudatosabban kezelni a hozott mintáinkat és a váratlan vagy elkeserítő gyereknevelési helyzeteket. A szakember beavat számos általa használt gyermekpszichológiai módszerbe is, amelyek elemeit sikerrel alkalmazhatjuk saját családunkban. Itt bele is olvashatsz!