Csillámpor, körömlakk, púder, parfüm, különböző spray-k, ragasztók, festékek, filctollak, homok… Egy kreatívkodni, szépítkezni és homokozni egyaránt szerető kisiskolás lány szobájában sokféle illat- és szálló szennyezőanyag előfordulhat. Főleg a nyári szünetben, a hőségriadó idején, amikor a munkanapok nagy részét otthon tölti velem, amíg én távmunkában dolgozom. Ha pedig már kénytelen többségében a beltéri levegőt szívni, akkor az legalább legyen a lehető legjobb minőségű.
Számomra ez mindig is kulcsfontosságú volt, ezért egy egyszerű légszűrőt már régóta használok a hálószobákban és nappaliban, valamint egy minőségérzékelővel is szemmel tartottam, milyen a levegő, amelyet beszívunk. Éppen ezért nem számítottam túl sok meglepetésre a Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde elnevezésű okos légtisztítótól – de végül sikerült lenyűgöznie.
Kis szoba + nagy hőség = romló levegőminőség
Eddig a leginkább azért aggódtam, mert egy viszonylag forgalmas autóút közelében lakunk, és a gyerekszoba ablaka pont egy buszmegálló felé néz. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ez jelenti majd az egyik legkisebb gondot a beltéri levegő minőségét illetően. Úgy tűnik ugyanis, hogy a társasház körül lévő rengeteg fa és egyéb növény, valamint a közelünkben lévő erdő ellensúlyozza az autók által kibocsátott szennyeződéseket, és a harmadik emeleti lakásunkba már viszonylag tiszta levegő jut be kintről. Ebben erősített meg a Dyson légtisztítója, felhívta ugyanakkor a figyelmemet arra is, hogy számos más dolog viszont rövid idő alatt jelentősen rontani tudja a 6 négyzetméternél alig nagyobb alapterületű szoba levegőjét.
Ahogy arra a Dyson honlapján is felhívják a figyelmet, a nyári hőség miatt megnövekedhet a beltéri ózonszint, ez a gáz pedig képes reakcióba lépni az illékony szerves vegyületekkel (VOC), és mindez az ultrafinom részecskék (PM 2,5) koncentrációjának emelkedését is okozhatja az adott helyiségben. Nem volt nehéz észrevenni, hogy a legforróbb délutáni órákban – amikor betűzött a nap a nyugatra néző ablakon – milyen hamar romlott a levegő minősége.
Az egy hét alatt begyűjtött adatok szerint – amelyeket a MyDyson applikációban egy hétre visszamenőleg böngészhettem a telefonomon – a gyerekszobában a leggyakrabban az illékony szerves anyagok (VOC) szennyezték a levegőt. Ezeknek a vegyületeknek számos különböző forrása lehet, az emberek természetes kipárolgásától kezdve, az illatosított kozmetikumokon és a tisztítószereken át, a száradó ruhákig, a ragasztó- és festékanyagokig, valamint a fűtőberendezésekig. Kíváncsi lettem volna, hogy gázkonvektor vajon mennyire és milyen gyorsan szennyezte volna be a kisméretű szoba levegőjét, de nyáron még egy rövid teszt erejére sem akartam bekapcsolni a fűtést, főleg nem a hőségriadó alatt – így ezt csupán elképzelni tudom, mégpedig a többi „kísérlet” eredményei alapján. Jelentősen rontotta ugyanis a levegőt, amikor
- a nap a bútorfestő spray-vel átszínezett szekrényajtót sütötte,
- befújtam napozás utáni aloe verás spray-vel a SUP-táborban enyhén leégett lányomat,
- a szobaajtóra kiterítettem a frissen mosott törölközőt száradni,
- felfújtuk a szobában a vinyl anyagból készült medencét, hogy a tusoló aljába téve pancsolhassunk és hűsíthessük magunkat a kánikulában,
- „szépségszalonosat” játszottunk, tehát kisminkeltük és beparfümöztük egymást.
Az is gyakran előfordult azonban, hogy a formaldehid (HCHO) volt a szoba levegőjének fő szennyezője. Ez a vegyület szintén többféle forrásból származhat, egyebek mellett a faanyagokból, a padlóburkolatokból, a ragasztókból, a festékekből, a lakkokból, a légfrissítőkből, valamint a háztartási tisztítószerekből is. Amikor pedig a tóparti táborból hazaérkezett lányom átöltözött a szobájában, és ezzel gyakorlatilag beterítette a fürdőruhájából és a zoknijából kiszóródó homokkal az egész környezetét, a Dyson készülék azt mutatta, hogy számottevően emelkedett a levegőben a szálló por (PM 10 és PM 2,5) koncentrációja.
Valóban nagy, valóban csendes
A Dyson nagyon komolyan vette a „név kötelez” mondást, így a Big+Quiet elnevezéssel egy olyan masinájukat illették, amely kétségtelenül nagy, óriási teljesítményéhez képest viszont meglepően csendes.
Mint már említettem, a gyerekszoba alapterülete kicsivel több mint 6 négyzetméter, így a nem volt könnyű a megfelelő helyet megtalálni a hengeres, mintegy 43 centiméter átmérőjű gépnek. Főleg úgy, hogy a gyártó ajánlása szerint a legjobb, ha a masinát a szoba sarkában helyezzük el, a faltól minimum egy méterre. Nos, a szűkös hely miatt a mi légtisztítónk valamivel közelebb volt a falhoz, de robusztus mérete ellenére egyáltalán nem lógott ki a gyerekszoba miliőjéből.
Ami pedig a csendességet illeti: a készülék hangereje a legnagyobb – vagyis 10-es – fokozaton is mindössze 56 decibel (dB). Ez valahol az esőkopogás és a normál beszéd hangereje között helyezkedik el a különböző dolgok hangosságát szemléltető infografikák szerint. Ez a zajszint még abszolút a hosszú távon is tolerálható kategóriába esik.
Alacsonyabb fokozaton még akár fehér zajként – vagyis monoton háttérzajként, amely elnyomja a többi hangot – is használható. Nekünk egyébként már régóta jó barátunk a fehér zaj, ugyanis sajnos papírvékonyak a falak a társasházban, így a szomszédaink szinte minden mozdulata áthallatszik, és egyébként is hajlamosak vagyunk a nyugtalan alvásra. A légtisztító visszafogott zúgása mellett azonban azt vettem észre, hogy a lányom is és én is sokkal hamarabb elaludtunk, és a korábbi gyakori ébredéseinkhez képest szinte egyáltalán nem keltünk fel éjjelente.
„Nagyon jó volt, amíg itt volt”
Korábban nem gondoltam arra, hogy esetleg szükségünk lehet egy okos légtisztítóra. Amikor azonban egy hét után elköszöntünk a tesztelésre kapott Dyson készüléktől, rögtön megéreztük a hiányát. Mivel szinte kizárólag a lányom szobájában volt ez idő alatt, és sokszor ő is kezelte a masinát, megkértem, hogy ő is foglalja össze tapasztalatait.
„10-esen kicsit hangos, de ha éjszakai módban ment, akkor aludni is tudtam mellette. Jól tisztítja a levegőt, és cukin is néz ki. Olyan, mint egy óriási vécépapír-guriga, amelyből kikukucskál egy robotfej. Zerónak neveztem el, apa egyik könyvén láttam ezt a feliratot, szerintem illik hozzá. Tetszett a színe is, és nagyon jó érzés volt nyomkodni a távirányítón a gombokat. Jól hűsít is, ebben a nagy melegben nagyon jó a közelében lenni. A parfüm viszont nem tesz jót neki, attól rögtön narancssárga lesz a csík. A piros a legrosszabb, de azt szerencsére nem értük el, a legtöbbször zöld volt, meg néha sárga. Nagyon jó volt, amíg Zero itt volt” – fogalmazott Laura.
Kisgyerekes anyaként kiemelném még, hogy sosem kellett azon aggódnom, hogy a lányom véletlenül ráhúzza a lábára a majdnem 12 kilogrammot nyomó készüléket, a rejtett görgőinek köszönhetően ugyanis erre esély sem volt. Külön előnyként éltem meg azt is, hogy a készülékhez tartozó, ívelt és mágneses távirányítót a hengeres testű légtisztító oldalára lehetett rögzíteni, így mindig tudtuk, hol keressük és nem kallódott el a játékrengetegben.
Azt tapasztaltam továbbá, hogy a szerkezet vezérlése elég egyszerű, a távirányítón látható összes jelzés pedig elég egyértelmű ahhoz, hogy egy 9 éves gyerek már teljesen önállóan tudja működtetni. A lányom csupán az „i” betű jelentését (információ) nem tudta magától kitalálni, de amint megnyomta a gombot, rögtön rájött, hogy úgy részletesebben is meg tudja nézni a levegőben található szennyezőanyagok fajtáit és mennyiségét, valamint ellenőrizhette a páratartalmat és a hőfokot is. (Ezen a ponton fontosnak tartom megemlíteni azt is, hogy bár ezen a légtisztítótípuson konkrétan a hőmérsékletet nem lehet szabályozni, a levegőt ettől még érezhetően hűti. Laura imádta „ölelgetni” a nagy fokozaton működő masinát, illetve a kifújt levegő útjában táncikálni.)
Praktikus és kényelmes továbbá, hogy az okostelefon hangvezérlőjén keresztül is lehet irányítani a masinát, a MyDyson applikációnak köszönhetően pedig távolról is be- vagy kikapcsolható a készülék, illetve monitorozható az otthoni levegő minősége. Összességében tehát abszolút pozitív élmény volt a Dyson készülékével való találkozás, biztosan ajánlani fogom másoknak is.
A képek és a videó készítője: Perl Kitti
Az infografika forrása: Getty Images