Család

Atópiás dermatitisz: a te gyermeked bőre is hajlamos rá?

Megszüntetni nem igazán tudja még az orvostudomány, viszont jól karbantartható ez a bőrprobléma.
2023. November 29.
FOTÓ: NAOS
FOTÓ: NAOS

Gyerekkoromban száraz volt a bőröm, egyszerűen ilyen a bőrtípusom. Anyukám kenegette, nagy gond nem volt vele. Ma már, negyvenen túl csak egy átlagos negyvenes bőr; se nem száraz, se nem zsíros. Hol ilyen, hol olyan. Vagyis az állandó szárazság régóta elmúlt. A problémás bőr-csomag azonban visszatért az életembe, mégpedig a gyerekeim születésével. Sajnos azonban eggyel komolyabb, ha nem is súlyos formában.

Akár a lányomra, akár a kisfiamra gondolok, azt kell mondjam, sajnos nem volt hosszú az az időszak, amikor az a „klasszikus” bababőrük volt, tudjátok, amit úgy imádunk, az a rózsaszín, pihe-puha. Illetve hát volt rózsaszín is, meg puha is, csak épp helyenként enyhén piros, érdesebb foltok, úgynevezett szárazulatok tarkították. Furcsa, mert látszólag nem szenvedtek tőle, nem fájt, nem viszketett; egyszerűen csak olyan „smirglis” tapintásúak volt helyenként.

Mindent kipróbáltunk

Az orvosok és védőnők a legkülönfélébb krémeket javasolták, sorra próbáltunk mindent a patikákban kikevert készítményektől az elegáns márkás drága csodákig, ami tulajdonképp nem is baj, mert a bőrnek ilyenkor a leginkább maga a zsírozás segít, ami enyhíti ezt a bizonyos szárazságot. Vagyis rosszat nem tudtunk tenni vele, bármivel is kentük, már jobb volt, mintha semmit nem használtunk volna.

Nagylányom – ahogy fogalmazni szokás – ki is nőtte a dolgot. Időnként ugyan van szegénykémnek valami bőrfurasága (uszodaszemölcs, kiütés, gomba), de ezek jól reagálnak a kezelésre, ahogy jöttek, hamar el is tűnnek.

Kisfiam azonban más eset. Az ő bőre mintha a nővérénél is érzékenyebb lenne. Nála a pirosság, szárazság és viszketés az alapállapot – főként a karjain, lábain és a hajlatokban.

FOTÓ: NAOS

FOTÓ: NAOS

A diagnózis: atópiás dermatitisz

Hamar megtanultam az idevágó kifejezést: atópiás dermatitisz, vagyis egy egészen gyakori bőrbetegség, ami szerencsére nem fertőz, cserébe viszont együtt kell élni vele, legalábbis egy darabig, mert nem tudják a kialakulása pontos okát, és ahogy az ilyenkor lenni szokott, a végleges gyógymódját sem. Ugyanakkor sokat tehetünk a tünetek enyhítéséért.
Annyi azért tudható, hogy az immunrendszer túlzott válasszal reagál bizonyos környezeti anyagokra. De hogy pontosan mire? Ez sokszor egy hosszú nyomozás tárgya, én is gyanúsítottam a pollenektől kezdve a gyapjúruhán, tusfürdőn és mosószeren át a tehéntejig mindent, de nem jutottam közelebb a megoldáshoz.

Minden orvos más hatóanyagú készítményben hisz – találtunk is olyat, ami használt. Ám amikor kicsit enyhébbek a tünetek, szívesebben veszünk recept nélkül kapható krémet. Szerencsére ma már több márka is létezik, amelynél a bőrápolás sokkal többről szól, mint egyszerű komfortról, felszíni szépülésről. Ezek mögött a legkomolyabb kutató- és laborháttér áll, ahol olyan szintű tudományos munka folyik, mint egy-egy orvosi intézményben. Különösen megnyugtató ez akkor, ha gyerekek bőréről van szó. Ilyenkor a kozmetika háttérbe szorul, és valójában már a gyógyászat határterületén járunk.

Ezeknél a termékeknél nem a csilivili külső a lényeg, nincs színes csomagolás, nincs elbűvölő illat, és ne is legyen, hiszen mindennek a bőr megnyugvását kell szolgálnia – mindenféle felesleges adalék nélkül.

Jöhet a teszt!

Legutóbb a Bioderma Atoderm Intensive baume nevű készítményét próbáltuk ki, és valóban sokat javított a helyzeten. Hogy a „mélyben” mi történik, azt csak hozzávetőlegesen tudom, de az biztos, hogy a kisfiam kevesebbet vakarózott. Mint írják, ez a balzsam intenzív nyugtató hatású, kimondottan nagyon száraz, irritált, atópiás bőr számára. Ugyanakkor van egy bőrmegerősítő tulajdonsága is, ami talán reményt ad, hogy nemcsak eltűnnek a foltok, de később is térnek vissza, mint kezelés nélkül. A készítmény ugyanis képes helyreállítani a lipideket – vagyis nem csak felszíni segítséget nyújt. Egy atópiás bőr lipideket és fehérjéket veszít, amivel romlik a védekező (úgynevezett barrier) funkciója – ezt kell kijavítani.
A hatásmechanizmus másik része a baktériumokhoz kötődik. Ilyenek természetesen is előfordulnak bőrünk felületén: ezek tartják fenn az egyensúlyát. Ám atópiára hajlamos bőr esetén bizonyos baktériumok túlzottan elszaporodnak, ami súlyosbíthatja annak állapotát. Egy jó készítmény képes korlátozni ezek megtelepedését. Garanciát adhat, hogy az Atoderm Intensive baume esetében ez egy szabadalmaztatott komplex.

Bár a kisfiam (még csak hároméves) mindent utál, amit rákenünk, és menekül előle (persze így van ez a fogmosással, öltözködéssel, fürdéssel is, vagyis mindennel, amit nem ő akar, hanem apa vagy anya). Az viszont segített e téren, hogy ez a készítmény legalább nem zsíros jellegű, nem ragad, nincs rossz szaga és gyorsan beszívódik, ami nagy előny egy óvodásnál, aki fél percig sem tud mozdulatlanul maradni anélkül, hogy mindent a kárpitokba kenjen. Ezt a balzsamot jól bírta, és a bőre is szépült, bár egy hét azért kellett a látható eredményhez. Ugyanakkor a viszketés már pár használat után enyhült.

FOTÓ: NAOS

FOTÓ: NAOS

Mivel a fiamnál bevált, a lányomnál is ki mertem próbálni, amikor tenyérnyi vöröslő részek alakultak ki a combja belső felén és a térdhajlatában. Bőrgyógyász is látta, szteroidos krémet írt fel rá, aminek naná, hogy hiánycikk volt valamelyik alkotórésze, így csak napok után jutottunk hozzá. Addig is a fenti balzsammal kezeltük, és – bár kiváltottuk a hatóanyagos krémet is – végül alig volt szükség rá, addigra szépen halványult a bőrprobléma.

Az mindenesetre megnyugtató, hogy nem minden elváltozásnál kell mindenáron orvoshoz eljutni – persze az egésznek az alapja a gondos bőrápolás, a bőrbarát tisztítószerek használata. Ha viszont gond van, nem baj, ha mindig kéznél van egy jól eső hűsítő – nagy előny, hogy az egész család használhatja, hiszen felnőtteknek is ajánlott.

A teszteléshez a terméket a NAOS biztosította számunkra.