Miért hasznosak a kreatív játékok és tevékenységek a kisgyerekeknek?
Az olyan kreatív tevékenységek, mint a zene, a tánc, a kézműveskedés vagy a z utánzós szerepjáték számos dologban segítik a kisgyerekek fejlődését. Így többek között:
- fejlesztik a kreativitást és a képzelőerőt
- segíti az érzések, gondolatok, ötletek felfedezését és kifejezését
- új ötletek és megoldások kipróbálására ösztönöz
- gyakorolhatja a szociális készségeit
- segíti a szókincs és a memória fejlődését
- fejleszti a finommotorikát, a nagymotoros készségeket és a szem-kéz koordinációt
Próbálj lehetőséget biztosítani, hogy kipróbálhasson a kisgyereked többféle kreatív tevékenységet is, hogy megtalálja a neki tetszőket. Lehet, hogy időnként csak öt-tíz percre vonódik be egy tevékenységbe, máskor akár hosszabb időre, de az is lehet, hogy a különböző alkotós tevékenységek között váltogat éppen pár percenként. De ez is segít neki felfedezni az őt körülvevő világot.
Néhány ötlet az ilyen típusú tevékenységekre.
Kézműveskedés
A művészeti, kézműveskedős játékok a következőkben is segíthetnek:
- hozzászokni új textúrákhoz
- formák, vonalak, színek és különböző anyagok megismerésében
- megtudni, milyen érzés festékkel, papírral, ragasztóval, filcekkel és más anyagokkal tevékenykedni, és tanulni, hogy mi kezdjen ezekkel
- fejleszti a finommotoros készségeket
Néhány ölet, ami kézműveskedésre inspirálhatja:
- Legyen egy doboz az új és újrahasznosított alapanyagoknak ehhez a játékhoz – utóbbiak lehetnek például papírhengerek, matricák, papírtányérok, műanyag flakonok, anyagdarabok és hasonlók. (Arra figyelj, hogy ne legyenek benne túl apró dolgok, amiket véletlenül lenyelhet, és felügyelet mellett játsszon ezekkel a játékokkal.)
- Készítsetek egyszerű bábokat papírhengerekből és papírból, flakonokból vagy zoknikból.
- Gyűjtsetek leveleket, majd préseljétek le ezeket. Készítsetek belőlük képet, kollázst ragasztással, és akár előtte le is festhetitek.
- Keress egy nagy kartondobozt, és dekoráljátok ki háznak, kastélynak, kalózhajónak, űrhajónak – bárminek, aminek a kisgyerek szeretné.
- Készítsetek házi készítésű gyurmát vagy festéket az ujjnyomdához.
Utánzós játék
Az imitáló- és szerepjátékok hasznosak abban is, hogy leutánozhassa a gyerek, amit másoktól, a környezetében lá, és ezáltal is jobban megértse ezek működését. Ilyen lehet már akár az is, amikor bizonyos dolgokat telefonként használ, vagy egy kosárral/cipősdobozzal megy körbe a lakásban és abba gyűjt dolgokat, mintha éppen bevásárolna. Utánozhat téged, és gondoskodhat a játékálltairól, babáiról – ez segítheti az empátia fejlődését is.
A játékhoz használhattok egyszerű kellékeket, például régi ruhákat és kiegészítőket, babákat, játékokat, vödröket, labdákat, dobozokat. Jól jöhetnek a bábok is a játékhoz, és egy nagy kartonlapból akár bábszínházat is kialakíthattok.
Zenés-énekes játék
Az éneklés, a zene, a dallam és a ritmus mind ösztönzik a nyelvi fejlődést és a szókincset is gyarapítják. A zene emellett az érzelmek szabályozásában is segíthet, megnyugodni, ellazulni vagy éppen energiát adhat.
Néhány egyszerű zenés-énekes tevékenység:
- Énekelj egyszerű dalocskákat, mondókákat a napi rutin részeként. Énekeljetek tapsol, mutatós mondókákat.
- Ha autóval mentek valahova, készülj előre egy lejátszási listával és énekeljetek út közben.
- Készítsetek egyszerű házi hangszereket, például csörgőket műanyagpalackból és száraz hüvelyesekből vagy gabonákból, dobot edényekből, és játsszatok ezeken.
Táncos tevékenységek
A tánc egy remek mozgásos játék lehet, ami fejleszti az egyensúlyt, a ritmusérzéket és a nagymotoros készségeket is.
Néhány ötlet, amivel kedvet kaphat táncolni:
- Indíts el egy lejátszási listát, a legkülönfélébb zenékkel, és kérd fel egy közös táncolásra. Forogjatok, ugráljatok, és ha már belejött, hagyd, hogy ő vezesse a táncot.
- Hívd segítségül az állatvilágot, és mutass neki mozdulatokat úgy, mintha valamilyen állat lennél. Hogyan táncolna egy maci, hogyan emelgetné a lábát egy flamingó, vagy hogyan totyogna egy pingvin?
- Vegyétek bele a táncba a házi hangszereket, és a tánc mellett zenéljetek is.
(via raisingchildren.net.au)