A fogzást számos változás, meglepő tünet kísérheti. Kezdjük rögtön a megnövekedett nyálmennyiséggel, és folytathatjuk a listát a nyűgösséggel, a duzzadt, piros fogínnyel, a harapással, a rágási kényszerrel és az étvágytalansággal.
Tévhit, hogy a fogzás orrfolyást, lázat, hányást vagy hasmenést vált ki
Bár sok anya úgy véli, hogy a fogzás miatt hígabb a gyerek széklete (sőt, időnként habos is), ez a kutatások szerint nem a fogzás számlájára írható. Kijelenthetjük: a fogzás nincs hatással a székletre, fogzási hasmenés nincs!Ne feledjük, hogy ebben az időszakban – 6 hónapos kor környékén – kezdi felfedezni a kicsi a világot, emiatt sokkal több kórokozóval találkozik. Kúszik, mászik, mindent a szájába vesz válogatás nélkül. Ráadásul ekkor már megszűnik a baba passzív immunitása is, azaz csökken az anyától kapott antitestek száma. A saját immunrendszerük még igen fejletlen, nem csoda hát, hogy a benyelt különféle baktériumok, vírusok könnyen megbetegítik a babát, kisgyereket, többek között hasmenést is okozva ezzel.A hányásnál sem igazolták a kutatók az összefüggést a fogzással kapcsolatban. Ha 6 óránál tovább fennáll a hányás, hasmenés, vagy észleljük a kiszáradás jeleit a gyermeken, akkor azonnal forduljunk orvoshoz! További ok a sürgős segítségkérésre, ha alhasi fájdalom, láz is társul a hasmenéshez, hányáshoz.A kiszáradás jelei
- kevesebb, mint 6 pisis pelenka 1 nap alatt
- sötétebb vizelet
- kedvetlenség
- száraz ajkak
- száraz bőr
- beesett szemek
Egyes anyák minimális hőmérséklet emelkedést is észlelnek a kicsinél a fogzás ideje alatt. Fontos azonban leszögeznünk, hogy a fogzás lázat (végbélben 38,5 feletti testhőt) nem okoz, ahogy orrfolyást sem! Ha jelentős hőmérséklet-emelkedést tapasztalunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valamilyen vírus- vagy baktériumfertőzés a ludas, és nem a fogzás.
- Kapcsolódó: Ilyen sorrendben bújnak elő a baba fogai
Veszélyes egy vírus vagy baktérium által okozott betegségre legyinteni!
A fenti tünetek “fogzásra fogása” kockázatos lehet. Sokszor a szülők nem veszik komolyan a lázat, hasmenést, hányást, orrfolyást, mondván, hogy “ez csak a fogzás miatt van”. Ezzel azonban veszélynek teszik ki a gyermeket, hisz így előfordulhat, hogy a tünet elbagatellizálása miatt nem kapja meg (vagy csak később) a szükséges terápiát a gyerek, ennek pedig hamar kiszáradás lehet a vége hányás, hasmenés esetében.Szükséges tehát az orvosi konzultáció, ha a fenti tüneteket észleljük a gyermeken! Nem érdemes a fogzás démonizálásának csapdájába esni – figyelmeztetnek a szakemberek -, hisz ezáltal később születhet meg a diagnózis, később kezdődhet el a kezelés, és értelemszerűen a gyógyulási idő is kitolódik. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ezzel együtt a szövődmények kialakulásának kockázata is megnő!
Mit tehetünk a valódi fogzási tünetek enyhítéséért?
Mindenekelőtt gondoskodjunk hűtött rágókáról, amivel a fogíny érzékeny szakaszát tudja masszírozni a kicsi. (Ez enyhíti a feszítő érzést és a nyáladzást is csökkenti ideiglenesen.)Érdemes lehet fogzáskönnyítő gélt használni, amelyek a fájdalmat is csökkentik és a sebgyógyulást is elősegítik a fog előtörése után.A kritikus napokban (az áttörés előtt nagyjából 4 nappal, és még utána pár napig) előkerülhet fájdalomcsökkentő szirup vagy kúp.Előkét ajánlott napi szinten használni, illetve naponta többször cserélni annak érdekében, hogy ne érintkezzen sokáig a baba bőre a nyállal, hisz ez sok gyermeknél könnyen fogzási kiütéshez vezethet.Sokat segíthet az is, ha még többet vesszük ölbe és simogatjuk a babát, hisz ez is mérsékli a fájdalomérzetet, nyűgösséget.