Az oltásellenesség és a vakcinák megjelenése kéz a kézben jár: szinte azóta, hogy léteznek a védőoltások vannak, akik ellenzik, sőt veszélyesnek tartják azokat. Az oltásellenesség berobbanásához sokat tett hozzá húsz évvel ezelőtt Andrew Wakefield brit orvos, aki azt állította a tekintélyes Lancet tudományos folyóiratban, hogy kapcsolat van az autizmus és az MMR-vakcina között. A cikket később visszavonták, Wakefieldről kiderült, hogy hamisított adatokkal dolgozott, az állítása nem igaz, mégis sokan a mai napi elhiszik, hogy az MMR-oltás autizmust okozhat.
Olaszországban a kormánypártok már a választási kampányban azt ígérték, hogy enyhítenek az oltási szigoron, noha tavaly és idén Olaszországban nyolcezer kanyarós megbetegedés volt, tízen pedig bele is haltak a kanyaró komplikációiba.
A WHO ajánlása szerint akkor védett egy társadalom, ha legalább 93-95 százalékos az átoltottság, Olaszországban csak 83 százalékos a kanyaró, mumpsz, rubeola elleni védelem. Olaszország mellett Romániában és Ukrajnában is járványt okozott a kanyaró, igaz, utóbbi két országban az oltóanyag hiánya okozott járványt. 2018 első felében Európában 41 ezer ember betegedett meg kanyaróban, és közülük 37-en haltak meg.
Ott ahol magas az átoltottság gyakorlatilag eltűnnek a súlyosan fertőző betegségek, éppen ez az egyik oka annak, hogy sokan azt gondolják, nem is olyan súlyosak ezek a betegségek, pedig sokszor halálos szövődményekkel is járnak.
Kapcsolódó cikkeink:
- Orosz trolloknak köszönhetjük az oltásellenesség terjedését?
- Erősödik az oltásellenesség
- Egy oltatlan közösség veszélybe sodorhat egy egész várost
Forrás: HVG.hu