Régebben az újszülött osztályokon a nővérek bepólyázták a babákat és ezt a gyakorlatot követték otthon a szülők is. Azt tartották, hogy bebugyolálni egy kisbabát egyenlő a megnyugtatással és valóban, sok sírós, nyűgöd kisbabának jót tett a szoros ölelés.
„Magam is így tettem kórházban és a saját gyerekeimmel is. De nem csak, hogy nem mindig nyugtatja meg a babát a bepólyázás, de nem is mindig jó ötlet” – írja Dr. Claire McCarthy a Harvard Health online kiadásában.
A pólyázás évszázadok – valójában évezredek – óta része a csecsemőgondozásnak. Olyan érzést kelt a babában, mintha újra az anyaméhben lenne. Kimutatták, hogy sok csecsemőnek segít jobban aludni. Különösen hasznos lehet neurológiai problémákkal vagy kólikával küzdő csecsemőknél, szögezi le a szerző. De a pólyálásnak vannak hátulütői is. Mivel a lábakat szorosan együtt és egyenesen tartja, növelheti a csípőproblémák kockázatát. Ha pedig a baba bepólyázásához használt anyag meglazul, az növelheti a fulladás kockázatát is.
Egy másik figyelmeztetés a pólyázással kapcsolatban a Pediatrics című folyóiratban megjelent tanulmányból származik, amely megállapította, hogy amikor a pólyázott babákat az oldalukra vagy a hasukra fektették, a SIDS kockázata nagymértékben megnőtt. A hasra fektetett babák esetében, különösen a 6 hónaposnál idősebbeknél, a kockázat megduplázódott.
Bár a tanulmány nem tudja pontosan megmondani, hogy miért duplázódott meg a kockázat, elképzelhető, hogy egy szorosan bepólyázott csecsemő esetleg nem tudja felemelni a fejét, ha légzési nehézségei támadnak, valamint, ha a pólyatakaró meglazul, és a baba arccal lefelé fekszik, az is valószínűbbé teheti a fulladást.
Tehát mindig mérlegelni kell a pólyázást, mert azt egyáltalán nem jelenthető ki, hogy minden helyzetben, minden kisbabának megfelelő lenne.
Dr. McCarthy az alábbiakat javasolja azoknak a szülőknek, akik a pólyázáson gondolkodnak:
- A babákat nem kötelező bepólyázni. Ha a baba pólyázás nélkül is boldog, akkor semmi szükség rá.
- Mindig a hátán kell fektetni a babát, amikor aludni tesszük le. Ez minden esetben igaz, de különösen igaz, ha be van pólyázva.
- Győződjünk meg róla, hogy a pólya anyaga nem tud szétbomlani. A laza anyag és a csecsemő veszélyes kombináció.
- A csípő egészséges fejlődése érdekében a babák lábainak csípőnél felfelé és kifelé kell tudniuk hajolni. A rövid ideig tartó pólyázás valószínűleg rendben van, de az nem ideális, ha a baba a nap és az éjszaka jelentős részét bepólyázva tölti.