A komolyzenének a fájdalomcsillapításban is fontos szerepe lehet, legalábbis Mozart dallamai hihetetlen hatással voltak a csecsemőkre – írja Science Alert cikke nyomán a HáziPatika.
A philadelphiai Thomas Jefferson Egyetem kutatócsoportja 100, pár napos csecsemőnél vizsgálta, hogyan befolyásolhatja a gyermekek orvosi beavatkozásra adott reakcióját az, ha előtte Mozart dallamait hallgatják. Egészen pontosan a rutineljárásnak számító vérvétel előtt hallgattattak Mozartot a babákkal, majd a vizsgálat után is 5 percig. A másik vizsgált csoport kisbabái nem hallgattak Mozartot. A kutatók folyamatosan pontozták a csecsemők fájdalmának intenzitását, figyelembe véve többek között az arckifejezésüket, sírásukat, a légzési mintákat és végtagmozgásokat.
Az eredmények látványosak voltak: a vizsgálatok során Mozartot hallgató újszülötteknél “statisztikailag és klinikailag szignifikánsan” alacsonyabb volt a fájdalom és ez igaz volt a tűszúrás előtt, alatt és után is. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a zenehallgatás egy egyszerű és olcsó eszköz lehet a természetes fájdalomcsillapításra az újszülötteken elvégzett, kisebb beavatkozások esetén.
Korábban egyébként megdőlt az úgy nevezett Mozart-effektus, ami hosszú időn át azt állította, hogy okosabbak lesznek azok, akik már magzati korban Mozartot hallgattak. Az persze ismert tény, hogy a zene – legyen Mozart vagy más – inspirál, ellazít, megnyugtat.