Pedig a közepes és enyhe esetekben az időben (az első 7 hónapban, mikor még nem látszik, hogy baj van!) elkezdett neuronhabilitációs kezelésnek köszönhetően a gyermek fejlődését a normális mederbe lehet visszafordítani, ellenkező esetben a kóros irányban indult fejlődés Little-kórt eredményez.
Éveken át tartotta magát az a felfogás, hogy a kisgyermekkorban már szembetűnő bénulást nem lehet az első hónapokban észrevenni. Néhány évtizede fedezték fel azokat a speciális képzettségeket igénylő módszereket, melyek segítségével időben fel lehet ismerni a bajt, de a szakemberek képzését még nem szervezték meg.
Ugyancsak nagy probléma az a tény, hogy az agysérülés korai kórismézése esetében is ma még gyakran nem kezelik a csecsemőket, részben azért, mert a szülő nincs tisztában azzal, hogy milyen jelentősége van az előírt napi 3-4 órát igénylő gyakorlatok rendszeres elvégzésének.
A csecsemő agyának a fejlődése nem a szülés idejére, hanem jóval később fejeződik be, a legdinamikusabb fejlődés az első életévben zajlik. Ha a terhesség vagy szülés alatt bármilyen okból károsodik (fertőzés, dohányzás, alkohol, gyógyszer, méreg, méhlepény leválása vagy öregedése), az agy fejlődése nem áll le, hanem kóros irányba indul el. A sérült csecsemő végtagjai születéskor még nem bénultak, ez az első évben a kóros irányú idegrendszeri fejlődés következtében alakul ki. Az agyi károsodás korai aktív habilitációs kezelésével megelőzzük a bénulás kialakulását, mivel befolyásoljuk a kóros agyfejlődést.
A gyermekneurológus a sérült babáknál is kiváltható elemi mozgásmintákat használja a kezeléshez, ezért a habilitációs módszer nem tévesztendő össze az izmokat passzívan megmozgató gyógytornával.A neuronhabilitációs kezelést az édesanyja végzi a gyermekneurológus maximális együttműködése és ellenőrzése alatt.
Ne dugja a homokba a fejét! Ne hagyja cserben a csecsemőjét! Merjen kérni és kérdezni!
Kérjen gyermekneurológiai kivizsgálást:
Mert lehet, hogy gyermekének a mozgása és értelmi képessége a tét.
Ez a cikk a HáziPatika.com “Gyógyító toll” pályázatára készült.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: HáziPatika.com