A beszédfejlődés viszonylag hosszú folyamat, a nyögéseket gőgicsélés, gügyögés váltja fel, majd valamikor 9 és 14 hónapos kor között meghallhatjuk az első értelmes szavakat is. Nem biztos, hogy éppen ekkor, teljesen rendben van az is, ha csak másfél éves korban ejti ki az első szavait a baba.
A legnagyobb inspiráció a babának a beszédfejlődésben nem meglepő módon az, ha beszélünk hozzá. Előbb érti meg a szavakat, mint ahogy ő maga beszélni kezdene, 6 hónapos korban például a nevét már képes felismerni
A lényeg, hogy sokat beszéljünk hozzá: mondjunk el neki mindent, amit épp csinálunk, amit magunk körül látunk: a színeket, a hangulatokat, hogy épp kivesszük a ruhát a mosógépből, bármit érdemes. Énekeljünk, olvassunk neki, mutassunk rá a könyvben a megnevezett dolgokra.
Ami a kimondott első szavakat illeti, ezek jól mutatják a babák érdeklődését: a családtagok (anya, apa, baba), a háziállatok (cica), a köszönés (szia, pápá) és a kedvenc ételek (alma) vezetnek ebben a sorban, és természetesen mindegyiknél előnyt élveznek a könnyen kimondható, egy- vagy két szótagú szavak.
Az első szavak kimondása után a szókincs lassan és leginkább főnevekkel gyarapodik egy ideig, 20 hónapos kor körül viszont nyelvi robbanás következik be: ekkor már napról napra sok új szót megtanul, kérdez és megjelennek az igék és a mondatok.