Baba

Ezek voltak a leggyakoribb első szavak olvasóink gyermekeinél – titeket kérdeztünk

Milyen szavak voltak azok, amelyek sokatok gyermekénél az elsők voltak? Olvasóinkat kérdeztük erről nemrégiben a Facebook-oldalunkon, hogy megtudjuk, melyek voltak a leggyakoribb első szavak.
2023. November 10.
(Kép forrása: Getty Images)

Ahogy a fejlődés terén más dolgokban sem, abban sem lehet általánosítani, hogy mikor mondják ki az első szavukat a gyerekek, ez egyénenként eltérő. Nagyjából egyéves kor körül lehet számítani arra, hogy az első jól érthető szót is kimondja a kicsi, de teljesen átlagosnak tekinthető a másfél éves kor is.

Ahogy arról korábban már írtunk, a kisgyerekek számára a legegyszerűbben kimondhatóak az egy-két szótagú, rövid szavak, például az a vagy o magánhangzót tartalmazók. Egyszerűbbnek mondhatók még a b, p, és t mássalhangzók is.

Bármi is legyen a gyermek első szava, az mindenképpen különleges mérföldkő és sokaknak emlékezetes pillanat. Egy toplista szerint a magyar nyelvű gyerekeknél a legvalószínűbben ez a következők közül lehet valamelyik: anya, apa, baba, kutya, cica, szia, pápá, alma.

Az érdekesség kedvéért mi szerettük volna tudni, hogy vajon a ti gyermekeitek milyen szót mondtak ki először. Ezért Facebook-oldalon feltettünk egy kérdést, ami természetesen nem egy reprezentatív felmérés, de több mint négyszáz válasz érkezett rá, amiből összeállítottunk egy Gyerekszoba-toplistát.

A mini-felmérésünkben adott válaszaitok alapján tehát a leggyakoribb első szavak: apa, nem, anya, mama, baba és cica.

Érthető is, hogy toronymagasan vezetik a listát az apa-anya-mama első szavak, és többen osztottátok meg azt, hogy az anya/mama helyett nálatok milyen egyedi névvel nevezett meg titeket, édesanyákat a kicsi. A toplistába kerültek mellett a papa és a tata is gyakori volt a családi első szavak között, és volt, aki a dédit nevezte meg először, vagy éppen a testvérét a keresztnevével.

Szintén többeknél voltak az első szavak között a házikedvencek is, így a cica és vau/vauvau/kutya mellett a négylábú családtagok neveit is többen írtátok. Egyébként a ritkább első szavak között is külön ki lehetne emelni egy állat kategóriát, hiszen olyan szavakat is előfordultak első szóként, mint a kecske, a hangya, a pók, a kakas, a hal, a hörcsög, a zebra, a cápa, a hattyú, az elefánt, a csóka, a maci, a lepke, vagy éppen a gnú.

A toplistához visszatérve nagyon sokan írták a nem-et is, mint gyakori első szót – ami egy kétségtelenül hasznos kifejezés lehet. Ennek kapcsán néhányan megosztottátok azt is, hogy ehhez mérten határozott is a gyermeketek. Ahogy egyik olvasónk írta: „A középső lányomé: NEM… sejtettem, hogy nem lesz piskóta… (bejött)”. Valakinél pedig a nagyobb és a kisebb is ezt választotta első szóként: „Nem. Mindkettőnek. Azóta is ezt használják leggyakrabban”.

Hasonló első szavak között írtátok többen például azt is, hogy „add ide”, „gyere”, vagy azt, hogy „hoppá”.

Mutatunk még néhányat azok közül, amik többeknél is első szavak voltak. Ezek között szerepelt több tárgy is, mint az autó, a traktor, a hinta, és sokaknál a lámpa, de népszerű első szó a lámpa is, ahogy a labda és a gól is.

Több kicsi első szavai között volt valamilyen étel, sokaknál az, hogy mamma/mámmá, illetve a kaja, de konkrét ételek is, mint a kakaó, a torta vagy éppen a kávé. A ritkábbak között, különlegesebb első szóként írtátok a kis gourmet gyerekektől a sajtot, a tejet, a gombát, de a brokkolit és a szalámit is.

A végére pedig egy vegyes válogatás egy-egy ritkább első szóból: ilyen volt valakinél a kamion, a könyv, a kulcs, a trikó, az ablak, a hajszál, a golyó, a kék, a lila, és a tényleg nem mindennapi kardigán is.

De bármikor is mondja a gyermeketek az elő szót és bármi is lesz az, számotokra biztosan az lesz a legkülönlegesebb! Ez pedig előbb-utóbb megtörténik, siettetni nem érdemes, bár egy aranyos hozzászólás szerint egy erre irányuló érdeklődés okozott emlékezetes pillanatot: „A nagypapa kérdezte tőle, hogy mikor akar már beszélni. A válasz: majd”.