Baba

Ezért is fontos a gügyögés a babáknál

Ilyen szempontból is jelentős mérföldkő a kisbabáknál a gügyögés.
2025. Január 13.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A baba első gügyögései egy nagyon kedves mérföldkő szülői szemmel is. Az új kutatások szerint ráadásul ez annak a jele is, hogy a baba szíve és teste együtt dolgozik a nyelvi fejlődésén.

Egy december közepén, a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent tanulmány, amit Jeremy I. Borjon, a Hustoni Egyetem pszichológia adjunktusa és munkatársai publikáltak, meglepő összefüggést tártfel a baba vokalizációja és pulzusa között.

A kutatás azt mutatta, hogy a szív ritmikus hullámzásai szorosan összefüggenek azzal, hogy a babák mikor és hogyan adnak hangokat. „A pulzusszám minden emlősnél természetes módon ingadozik, egyenletes ütemben folyamatosan növekszik, majd csökken. Kiderült, hogy a csecsemők nagy valószínűséggel akkor adtak ki hangokat, amikor a pulzusuk ingadozása elérte a helyi csúcsot (maximumot) vagy a helyi mélypontot (minimumot)” – idézi Borjont a Hustoni Egyetem közleményéből a The Bump.

A vizsgálatban 34, 18-24 hónapos csecsemőt figyeltek meg, akik a szüleikkel játszottak. A kutatók összesen 2708 vokalizációt mértek, a gőgicséléstől kezdve a gügyögésig.

Borjon csapata úgy találta, hogy azok a hangok, amiket a pulzuscsúcsokon adtak ki, hosszabb ideig tartottak, míg azok a hangok, melyeket közvetlenül a mélypont előtt adtak ki, a hallgatók nagyobb valószínűséggel ismerték fel szavakként.

Miért lehet ez érdekes a szülőknek? Ennek a szív és a beszédfejlődés közötti kapcsolatnak a kiemeli a korai vokalizáció fontosságát. „Minden hang, amit egy baba kiad, segít megtanulni az agyának és a testének, hogy hogyan koordinálják egymást, ami végül a beszédhez vezet” – mondta Borjon. A beszéd nem egyszerűen egy kognitív mérföldkő – egy motoros készség, ami a test izmainak pontos koordinációján alapszik, és ezt részben a pulzusszám ingadozása vezényli.

A kutatás izgalmas emlékeztetője annak, hogy milyen fontosak lehetnek ezek a korai hangok. A babával való beszélgetésnek, éneklésnek és a hangok utánzásának tehát azért is van jelentősége, mert elősegíti ezt a fontos koordinációt az agy és a test között.