Egy világszerte elterjedt tévhit, hogy a babáknak nincs igazi térdkalácsa. Ennek igazságtartalma az, hogy porcból álló térdkalácsokkal születnek, ezért térdeiket cartilage patellae-nak, szó szerint porc térdkalácsnak nevezik hivatalosan.
Kijelenthető tehát, hogy a babáknak is van ugyan térdkalácsuk, de más anyagból, mint az idősebb gyermeké vagy a felnőtteké. A porc rugalmas és lágy anyag – ha figyelembe vesszük, milyen tevékenységeket végeznek a babák már csecsemőkortól kezdve, ésszerű, hogy térdük porcból legyen. “A kevésbé kemény csont könnyebb kiutat jelent a szülőcsatornán keresztül (a babának és az édesanyának is), és a puha, rugalmas térdek hasznosak a mászás és a járás során a korai években” – fejtette ki a téma kapcsán a Verywellfamily portálnak Dr. Airey.
Mikor lesznek szilárdabbak a baba térdkalácsai?
A patella (térd) porcból csonttá válásának folyamatát csontosodásnak nevezik, és nagyjából akkor fejeződik be, mire a gyermek általános iskolás lesz. Dr. Poinsett, a MomLovesBest orvosi tanácsadója szerint 2-6 éves kor között csontosodnak a térdkalácsok. “A folyamat lassú, a térdkalács középső részén kezdődik, és a szélek felé halad” – magyarázta.
A térdízület hajlékony, ezért némi porc található benne. A combcsont és a térdkalács kapcsolódási pontja ízületi porcokkal van párnázva. Ez segíti elő a térd és a láb akadálymentes együttmozgását, és védi a térdeket a sérülésektől.
Nem sérülékenyebbek a puha kis térdek?
Bár a baba térdei gyengébbnek és érzékenyebbnek tűnhetnek, mint az idősebb gyermekeké, valójában nincs ok az aggodalomra. Poinsett szerint a babáknál nem nagyobb az esély a térdek sérülésére vagy egészségügyi problémáira, mint a nagyobb gyerekeknél. Mivel a térdkalácsaik hajlékony és puha porcokból állnak, így nem csoda, hogy sérülés nélkül tudnak mászni.
Dr. Airy szerint a csontosodás során azonban felmerülhet néhány lehetséges probléma. A növekvő gyermeknél előfordulhat egy olyan állapot, amelynél a térdkalács részei, amelyeknek össze kellene forrnia, nem forrnak össze, és egyfajta hasított, kettős térdkalácsot eredményeznek. “Ez néha magától megoldódik, vagy fizikoterápiával kezelhető. A legfontosabb, hogy figyeljünk a fájdalmakra és a duzzanatokra a gyermek térdeinek területén, mert ezek olyan problémákat jelezhetnek, mint az ízületi gyulladás, vagy az ínak, szalagok sérülése” – tette hozzá.
Gyermekkorban a térdfájdalom valószínűleg ficamból vagy a térd körüli szalagok sérüléséből fakad. Dr. Poinsett szerint a térdkalács sérülése előfordulhat, de nem gyakori.
A gyerekeknél a térdsérülés jelei lehetnek:
- duzzanat a térd területén
- fájdalom
- a láb vagy a térd merevsége,
- vagy mozgatásának, illetve hajlításának képtelensége.
Ha bármely tünet jelentkezik ezek közül, keressük fel a gyermekorvost.