Baba

Ezért nem emlékszünk kisbaba korunkra

Az élet első néhány évéből nincsenek emlékeink, ezt nevezzük infantilis amnéziának. De miért van ez így?
2023. December 07.
Szülinap nagymamával
Kép: Getty Images

Senki nem emlékszik arra, amikor kimondja az első szót, vagy, hogy elfújja a második szülinapi tortáján a gyertyáját. Érdekes módon ez nemcsak az emberekkel van így, hanem kísérletek szerint az állatvilágban is. Ezt nevezzük infantilis amnéziának. A magyarázat természetesen az agyban keresendő: 3-4 éves kor előtt még nem fejlődik ki az úgy nevezett epizodikus emlékezet, vagyis az, amikor bizonyos időpontokhoz köthető konkrét emlékeket hívunk elő. Az ezért felelős agyi területek még fejlődésen esnek át az élet korai szakaszában, amikor ez megtörténik, akkor lesz meg az a képességünk, hogy korábbi emléknyomokat nem veszítünk el.

A kisgyermekek a pillanatnyi tényekre emlékeznek, például arra, hogy kik a szüleik, vagy hogy azt kell mondani, hogy “kérek”, mielőtt anya adna valamit. Ezt nevezzük szemantikus emlékezetnek.

3 és 4 éves kor között azonban a gyerekek általában nem rendelkeznek epizodikus emlékezettel. Az ilyen emlékeket az agy felszínének több része, az agykéreg tárolja. Például a hangokra vonatkozó emlékezetet az agy oldalsó részén található hallókéreg dolgozza fel, míg a vizuális emlékezetet a látókéreg kezeli. Az agynak egy hippokampusz nevű régiója köti össze a szétszórt darabokat.

Ha az agykéregre úgy gondolunk, mint egy virágágyásra, akkor a fejünk tetején mindenütt virágok vannak – mondta Patricia Bauer, az Emory Egyetem pszichológiaprofesszora a Live Science-nek. – A hippokampusz, amely nagyon szépen el van dugva az agyad közepén, felelős azért, hogy ezeket mind összefogja és egy csokorba kösse. Az emlék a csokor – az agy azon részei közötti kapcsolatok idegi mintázata, ahol az emlék tárolódik.

A gyerekek a 2-4 éves korig nem rögzítik a konkrét epizódokat, mert a hippokampusz ekkor kezdi el összekapcsolni az információtöredékeket – tette hozzá Nora Newcombe, a philadelphiai Temple Egyetem pszichológiaprofesszora a Live Science-nek.

Azt hiszem, az első két év elsődleges célja a szemantikus tudás elsajátítása, és ebből a szempontból az epizodikus memória valójában zavaró tényező lehet – mondta Newcombe.

Egy másik elmélet szerint azonban valójában ezeket a korai emlékeket gyerekként elraktározzuk, de felnőttként nehezen tudjuk felidézni őket. Egy 2023-as, a Science Advances című folyóiratban megjelent tanulmány például azt találta, hogy az “elfelejtett” gyermekkori emlékek felnőtt egerekben újra előhívhatók, ha az egyes emlékekhez tartozó idegpályákat stimulálják.