Baba

Ezért nem szabad az újszülöttre azonnal sapkát adni

Szinte a megszületése után azonnal sapka kerül az újszülöttekre, amit a hőveszteséggel szoktunk magyarázni. Pedig fontos lenne, hogy ne kerüljön azonnal fejfedő a babára, amint világra jön.
2023. Február 14.
Újszülött sapkában
Kép: Getty Images

Semmi szükség sapkára az aranyóra alatt

Fontos, hogy a baba megszületése után megtartsa a testhőmérsékletét, ezért jellemző gyakorlat sok kórházban, hogy azonnal sapka kerül rájuk, bár akadnak olyan intézmények is, ahol csak a kis súlyú vagy koraszülött babákra kerül fejfedő. A testhőmérséklet megtartásában a bőrkontaktusnak van fontos szerepe és kevésbé a sapkának. Azaz sokkal inkább az édesanya melege az, ami megtartja a baba hőjét és segíti szabályozni a baba testhőmérsékletét, ezért is olyan fontos a bőr-bőr kontaktus a megszületés utáni órákban.

Egy 2008-as, a British Medical Journalban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a bőr-bőr kontaktus az, ami meghatározó a baba testhőmérsékletének szabályozásában. A bőrkontaktusnak emellett még számos más előnye is van:

  • a baba könnyebben adaptálódik: gyorsabban stabilizálódik a légzése, keringése stabilabb lesz,
  • fájdalomcsillapító hatása van,
  • oxitocint szabadít fel az anyában,
  • segíti a szoptatásban a babát, azonnal hasznosíthatja a kolosztrumot, ami segíti a magzatszurok kiürülését, így csökkenti a sárgaság kialakulásának esélyét és súlyosságát
  • a baba felismeri az anya illatát,
  • csökkenti a stresszhormon szintet
  • koraszülött babáknál kiemelt jelentősége van a fentieknek

A sapka feleslegessége, sőt káros hatása abban is megmutatkozik, hogy elfedi az édesanya elől a babaillatot. Ez az illat biológiai szempontból nagyon fontos: ez az illat oxitocint szabadít fel az anyában, amely segíti a kötődést. Ráadásul a sapka akadályozhatja az újszülöttet a mellre kúszásban is.

De nem csak a kötődést segíti a baba illata. Ahogy ebben a tanulmányban is olvashatjuk, a méhlepény megszületésében is fontos szerepe van az illat hatására felszabaduló oxitocinnak.

Kell-e sapkát viselniük a babáknak otthon?

Egy 2006-os tanulmány újra vizsgálta azt az addig elfogadott álláspontot, hogy a hőveszteség nagymértékben a fejen távozik. A kutatás megállapította, hogy a test hőjének 7-10 százalékát veszítjük el a fejen keresztül, sokkal kevesebbet, mint ahogy korábban gondoltuk. (Ettől függetlenül télen, hideg, szeles időben a meleg sapka valóban segít, pont úgy, ahogy a vastag kabát, meleg nadrág is).

Ha hideg időben visszük haza a babát a kórházból vagy megyünk sétálni vele néhány hetesen, akkor természetesen jó, ha sapkát adunk rá, olyat válasszunk, ami a fülét is védi. De messze nem kell állandóan sapkát viselnie.

Kell-e az újszülötteknek sapkát viselniük alváshoz?

Határozottan nem javasolt, ugyanis a csecsemők hőszabályozó képessége még nem olyan fejlett, mint a felnőtteké, ezért a baba könnyen túlmelegedhet, ami növelheti a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) kockázatát. Ráadásul a sapka alvás közben leeshet a babáról, ami akár fulladást is okozhat.

A babának az a legjobb, ha éjszakánként melegen tartjuk, de nem túl melegen, vastag ruházat és takaró nem ajánlott, ahogy a párna, plüssök az ágyban sem – éppen a SIDS kockázata miatt.

(forrás: bellybelly.com.au, babycenter.com, bmj.com )